fibromialgia
Fibromialgia to schorzenie uciążliwe, które nierzadko zmusza chorych do rezygnacji z wielu aktywności, w tym zawodowych | fot.: stock.adobe.com

Fibromialgia – objawy i leczenie

Fibromialgia to dla wielu osób enigmatycznie brzmiące pojęcie. Tymczasem to nic innego jak nazwa pewnego zespołu chorobowego. Dobrze byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć. Wówczas będziemy mogli w porę rozpoznać symptomy fibromialgii u siebie bądź u osób nam bliskich. Warto byłoby też poznać skuteczne metody leczenia tego schorzenia. Jest ich dość sporo, ale trzeba liczyć się z tym, że poprawa nie następuje u każdego. 

Jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy fibromialgii?

Jak już zaznaczono na wstępie, fibromialgia to nazwa pewnego zespołu chorobowego. Jego przyczyny nie zostały niestety poznane. Nie można więc podjąć działań, które miałyby na celu zapobieżenie rozwojowi tego uciążliwego schorzenia. Choroba ta nieco częściej dotyka jednak przedstawicielek płci pięknej, zwłaszcza w podeszłym wieku. Jeżeli chodzi zaś o objawy fibromialgii, są one naprawdę mocno zróżnicowane. Osobom chorym dokucza najczęściej ból określany mianem uogólnionego. Pojawia się on w pewnych charakterystycznych punktach na ludzkim ciele. Dolegliwości bólowe mogą dotykać między innymi kręgosłupa szyjnego, przedniej części klatki piersiowej czy też potylicy. Oprócz bólu, osoby cierpiące na fibromialgię mogą narzekać na uczucie chronicznego zmęczenia, jak również na trudności ze snem. Niektórym osobom dokucza także wrażenie sztywności kończyn. 

Jak można leczyć fibromialgię?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można właściwie pokonać fibromialgię. Konieczne jest na pewno stałe pozostawanie pod kontrolą lekarza mającego doświadczenie w leczeniu tego rodzaju jednostek chorobowych. Niestety, należy liczyć się z tym, że fibromialgia ma niekorzystne rokowanie. Oznacza to, że pomimo wdrożenia kuracji, objawy ustąpią u zaledwie 25% pacjentów. W wielu przypadkach, osoby chore mają poważne trudności z codziennym funkcjonowaniem. Czasami konieczna jest zmiana pracy na inną. W celu zmniejszenia objawów bólowych stosuje się powszechnie leki przeciwzapalne. Warto rozważyć również skorzystanie z fizykoterapii. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że wymienione metody pomogą odczuć chociażby chwilową ulgę. Co ciekawe, w niektórych przypadkach pomocne może okazać się zastosowanie leków antydepresyjnych. Kluczowe może okazać się również wsparcie psychologiczne oraz psychoterapeutyczne. Zmiana trybu życia na zdrowszy także będzie wskazana. Warto w szczególności zadbać o higienę snu. Najlepiej kłaść się do łóżka zawsze o tej samej porze. Sypialnia powinna być przewietrzona i odpowiednio zacieniona. Wówczas być może uda nam się zasnąć snem gwarantującym wypoczynek. 

Fibromialgia to schorzenie uciążliwe, które nierzadko zmusza chorych do rezygnacji z wielu aktywności, w tym zawodowych. Niestety, leczenie bardzo często nie bywa tak skuteczne, jakby się tego chciało. Warto na pewno korzystać z niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz z ciepłolecznictwa. Wydaje się, że pomocne może okazać się również wsparcie psychologa. Ważne jest stałe pozostawanie pod kontrolą lekarską, nawet jeśli udało nam się uzyskać remisję. 

AUN

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *