smartfon smarthouse
System Smart Home, coraz bardziej popularny w Polsce pozwala na kontrolę nad wszystkimi instalacjami domowymi za pomocą aplikacji | fot.: stock.adobe.com

Inteligentne życie – smart life

Jeszcze kilkanaście lat temu, jeśli wychodząc z domu zostawiłeś mleko na gazie albo włączone żelazko, musiałeś cofać się w panice i mieć nadzieję, że dom nadal stoi. W tej chwili, w wyniku niesamowitego skoku technologicznego, wszystkimi czynnościami w domu można kierować za pomocą kilku przycisków w dedykowanej aplikacji. Witaj w inteligentnym domu, czyli systemie Smart Home.

Zegarki i bransoletki

Po smartfonach, które szturmem wzięły klientów telefonii komórkowych, przyszedł czas na kompatybilne z nimi dodatki – w końcu w rozwoju technologicznym liczą się innowacje i dobre pomysły. Z tego powodu na rynku pojawiły się zegarki z dotykowym wyświetlaczem, zsynchronizowane z telefonem działającym w systemie operacyjnym Android lub iOS. Dla wygody użytkowników, smartwatche – inteligentne zegarki – zostały wyposażone w możliwość komunikacji Bluetooth, lokalizator GPS i wbudowaną pamięć. Są również wodoszczelne. Późniejsze generacje, korzystając z tego, że zegarek ma się przy sobie przez cały dzień, otrzymały dodatkowe funkcje użytkowe: pulsometr, krokomierz, czujnik światła, czujnik tętna i licznik spalonych kalorii. Aby uprościć użytkownikom korzystanie z systemu Smart, zegarki również mają możliwość powiadamiania o połączeniach, SMS-ach i e-mailach przychodzących na zsynchronizowany telefon. Uproszczoną, chociaż technologicznie równie zaawansowaną opcją są smartbandy, które bardziej przypominają bransoletki na rękę niż zegarki. Posiadają te same funkcje, co smartwatche, natomiast znajdują się w niższej klasie cenowej i są bardziej dostępne dla klientów.

Rewolucja w telewizji

Kolejnym krokiem milowym w technologii Smart było wprowadzenie na rynek inteligentnych telewizorów, Smart TV. Korzystając z telewizora, można w tym momencie zrobić dużo więcej, niż tylko oglądać programy i podłączyć odtwarzacz DVD. Telewizory Smart mają możliwość połączenia z Internetem, dzięki któremu są idealne pod platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO Go czy wchodzący niedługo na polski rynek Disney+. Gry i aplikacje działające w systemie operacyjnym Android również wystartują na telewizorze Smart TV. Ogromną zaletą inteligentnych telewizorów jest przesyłanie obrazu z wyświetlacza laptopa lub smartfona na ekran bez kabla HDMI.

Czas na inteligentny dom

System Smart Home, coraz bardziej popularny w Polsce pozwala na kontrolę nad wszystkimi instalacjami domowymi za pomocą aplikacji. W jeden system łączone są ze sobą instalacja elektryczna, grzewcza, oświetlenie, alarmy i monitoring oraz instalacja przeciwpożarowa. Możliwość zdalnego kontrolowania tego, co się dzieje w domu daje poczucie bezpieczeństwa ludziom, którzy zdecydowali się na zainstalowanie technologii Smart. System Smart Home zapewnia również jego użytkownikom poczucie estetyki i elegancji – czujniki systemowe są niewielkie i można je dobrze ukryć, natomiast bezprzewodowa łączność między poszczególnymi urządzeniami sprawia, że nie widać zbędnego okablowania. Głównym elementem systemu jest sterownik nazywany hubem lub bramką. Do niego bezprzewodowo podłączone są wszystkie elementy inteligentnego domu, między innymi kamery, alarmy, instalacje, czujniki, rolety i bramy garażowe oraz pojedyncze urządzenia elektryczne, takie jak kuchenka indukcyjna czy nowoczesne żelazko. Dzięki temu, jeśli zapomnisz wyłączyć kuchenki albo żelazka, zanim wyjdziesz z domu, możesz zrobić to teraz jednym kliknięciem, jeśli tylko masz system Smart Home w domu.

Technologiczny skok pozwolił na prawie całkowite zautomatyzowanie obsługi wszystkich instalacji w domu. Kto wie, czy następnym krokiem nie będzie stworzenie technologii, dzięki której systemem Smart Home będzie można sterować za pomocą myśli?

PST

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *