światło auta hybrydowego
Technologia hybryd rozwija się dynamicznie, a w Polsce sprzedaż aut tego typu rośnie z roku na rok | fot.: stock.adobe.com

Auto hybrydowe, czy warto?

Hybryda w motoryzacji jest potocznym określeniem samochodu hybrydowego. Co właściwie oznacza samochód hybrydowy? Jest technologią łączącą dwa rodzaje silników w jednym samochodzie. Najczęściej spotykaną wersją jest silnik benzynowy bądź diesel w połączeniu z silnikiem elektrycznym; jak się można domyślać, różni producenci proponują różne technologie, różne rodzaje aut hybrydowych.

Większość aut hybrydowych korzysta jednocześnie z dwóch silników- spalinowego oraz elektrycznego. Niektóre z rozwiązań pozwalają na użycie silnika elektrycznego na ustalonym dystansie. Inne proponują rozwiązanie, że silnik elektryczny włącza się w określonych warunkach, na przykład w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc tj. większa prędkość. W wielu przypadkach jest to związane z wyborem trybu w konkretnym modelu auta.

Typy aut hybrydowych

Podział aut hybrydowych możemy ustalać według paru zasad, np. biorąc pod uwagę rodzaj paliwa w silniku spalinowym, a więc diesel lub benzyna.

Najistotniejszy jest podział aut hybrydowych w zależności od rodzaju akumulatorów oraz sposobu ich ładowania. Mamy na rynku hybrydy, w których akumulatory ładują się tylko poprzez odzyskanie energii w trakcie hamowania oraz tzw. hybrydy plug-in, gdzie samochód podłącza się pod zasilanie (gniazda/doki ładujące np. na stacjach benzynowych) i ładuje akumulator dokładnie w ten sam sposób, jak auto elektryczne. Ze względu na rolę silnika elektrycznego, hybrydy dzielimy na mikro hybrydy- silnik ma rolę rozrusznika oraz alternatora; łagodne, gdzie silnik elektryczny wspiera spalinowy oraz pełne, czyli wykorzystujące silnik elektryczny do samodzielnego zasilania pojazdu. Hybryd mogą posiadać też różnego rodzaju połączenia napędów silników elektrycznych ze spalinowymi.

Dlaczego warto się zdecydować na zakup hybrydy?

Niskie zużycie paliwa to najlepsza zachęta do zakupu hybrydy i często powtarzany argument. Natomiast nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że mają w sobie, co najlepsze z aut spalinowych i stricte elektrycznych. Zapewniają niższe spalanie, bardziej ekonomiczne wykorzystanie energii i niższe koszty eksploatacyjne.

Opłacalność silnika hybrydowego jest uzależniona od sposobu użytkowania samochodu. Mając auto spalinowe, również możemy uprawiać eko driving. Hybryda doskonale nadaje się na miejskie wycieczki po mieście, właściciel auta oszczędza także na parkingach w mieście, gdyż hybryda w wielu miastach jest uprzywilejowana niższą opłatą na płatnych strefach parkowania.  Warunki miejskie, częste korki wymagające hamowania to okazja dla hybrydy do odzyskania energii. Warunki typowych długich podróży to zdecydowanie większe spalanie, ponieważ do pracy przystępuje silnik spalinowy.

 

Technologia hybryd rozwija się dynamicznie, a w Polsce sprzedaż aut tego typu rośnie z roku na rok. Dzięki pomysłowości producentów, jest coraz więcej typów hybryd na obecnych rynkach motoryzacyjnych. Niestety nie każdą z technologii można ze sobą porównać. Auta różnią się od siebie, banalnie, cenami zakupu i osiągami, ale nade wszystko konstrukcją, mechaniką, innowacją części, ich kosztami.

MCH

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *