buty trekkingowe odzież trekkingowa
Złe przygotowanie do wycieczki po szlakach może wpędzić nas w poważne kłopoty, nawet jeśli podążamy wraz z tłumem dobrze znaną trasą do Morskiego Oka lub na Śnieżkę | fot.: stock.adobe.com

Jak odpowiednio przygotować się do wyprawy w góry?

Góry mają w sobie coś wyjątkowego, co fascynuje ludzi. Każdego roku kręte szlaki naszych polskich wyżyn przyciągają tysiące turystów, ale niestety niewielu jest dobrze przygotowanych do takich wypraw. Jakie kroki powinniśmy poczynić, zanim wyruszymy na podbój majestatycznych szczytów? O tym przeczytamy poniżej.

Dobry plan to podstawa

Każda górska wycieczka powinna być poprzedzona solidnymi przygotowaniami i wcale nie chodzi tu wyprawę na Mount Everest, czy inny szczyt górskiej korony ziemi. Będąc absolutnym amatorem, takie rozpoznanie trudności poszczególnych szlaków odgrywa jeszcze większą rolę, ponieważ na stromych zboczach z łańcuchami możemy najzwyczajniej spanikować. Wtedy jedynym wyjściem będzie wezwanie profesjonalnych ratowników, którzy ściągną nas z trasy. Zanim wyruszymy w góry, chwyćmy więc do ręki przewodnik lub odszukajmy w sieci wskazówki dotyczące wycieczek dla początkujących turystów górskich, a na szlak weźmy ze sobą wydrukowaną mapę. Na pewnej wysokości możemy nie mieć zasięgu, a takiej sytuacji aplikacje GPS wymagające dostępu do Internetu na niewiele się zdadzą.

Strój turysty

Doświadczeni ratownicy mogą długo opowiadać o połamanych i wyziębionych spacerowiczach, którzy chociażby na niewysoką Śnieżkę wybrali się w krótkich spodniach, spódnicach oraz sandałach. Nigdy nie lekceważmy gór. Kamieniste, strome ścieżki wymagają sportowej, wygodnej odzieży oraz solidnych butów. Na wyprawę załóżmy więc komfortowy T-shirt niekrępujący ruchów, spodnie dresowe bądź legginsy, a nasze stopy przyodziejmy w trapery z grubą podeszwą i wysoką cholewką. Taki model obuwia uchroni nas przed kontuzjami kostek i sprawi, że nogi mniej odczują nierówne, wyboiste podłoże, po którym będziemy musieli przejść dobrych kilka kilometrów.

Niewielki, ale sensowny bagaż

Na szlak nie ma sensu zabierać kosza piknikowego i odzieży, która nam się nie przyda. Pamiętajmy, że ten ciężar będziemy nosić przez cały czas trwania wycieczki, dlatego ograniczmy go do niezbędnego minimum. Na pewno warto do plecaka włożyć lekką, wodoodporną kurtkę i polar, który również niewiele waży. To uchroni nas przed deszczem oraz zimnem. Dodatkowo zaopatrzmy się w butelkę wody i wysokoenergetyczne przekąski w postaci batonów lub odżywczych kanapek. W naszym bagażu nie może zabraknąć także wspomnianej już mapy, jakiegoś dokumentu oraz niewielkiej gotówki niezbędnej w schronisku. Dobrze jest także wziąć ze sobą małą apteczkę składającą się z plastrów, wody utlenionej i małych nożyczek. To pozwoli nam opatrzyć ewentualne otarcia, czy też zadrapania powstałe w czasie wędrówki. 

Góry są piękne, ale także niebezpieczne. Złe przygotowanie do wycieczki po szlakach może wpędzić nas w poważne kłopoty, nawet jeśli podążamy wraz z tłumem dobrze znaną trasą do Morskiego Oka lub na Śnieżkę. Zanim wyjdziemy na trasę, weźmy pod uwagę szybko zmieniające się warunki atmosferyczne oraz poziom trudności szlaku. Jeśli uwzględnimy powyższe wskazówki, będziemy mogli cieszyć się dziką naturą w jej najlepszym wydaniu, bez martwienia się o swoje bezpieczeństwo.

AUN

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *