Nurkowanie wymaga od nas dobrych umiejętności pływackich i nie jest takie łatwe, jak nam się wydaje. Przed nauką rozważnie wybierz rodzaj kursu: najważniejsze jest to, abyś czuł się swobodnie w wodzie | fot.: Fotolia

Czego się spodziewać na pierwszych lekcjach nurkowania?

Nurkowanie jest jednym z najbardziej fascynujących sposobów na aktywność fizyczną. Zanim się jednak zdecydujesz na wykupienie zajęć, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. To, czego możesz się spodziewać przy rozpoczęciu nauki nurkowania, zależy od kursu, jaki wybierzesz.

Który kurs wybrać?

Zapisanie się na kurs nauki nurkowania, to pierwsza czynność, jaką musisz zrobić, aby twoja przygoda z nurkowaniem w ogóle się zaczęła. Jest wiele dostępnych typów szkoleń, także dla osób, które nie potrafią zbyt dobrze pływać, a nawet dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się wpływać. Dla takich osób najlepszy będzie snorkeling, to nurkowanie z użyciem kasku, płetw i z rurką, czyli sprzętem ABC. Powinniśmy mieć na uwadze, że dzięki swobodzie, z jaką poruszamy się, będąc w wodzie, wzrasta nasze bezpieczeństwo w trakcie nurkowania, zwłaszcza wtedy, gdy sprzęt nas zawiedzie. Jeśli nie czujemy się zbyt komfortowo w wodzie i niezbyt dobrze pływamy, lepiej wcześniej zapisać się na parę lekcji pływania.

Snorkeling – sposób nurkowania preferowany przez początkujących i zaawansowanych

Na samym początku, będziesz musiał poznać cały sprzęt ABC, od tego zacznie się twoja nauka. Musisz sprawnie umieć do wkładać, a także oczyszczać z wody. W skład zestawu ABC wchodzi:

  • Maska –  jej zadaniem jest chronienie oczu oraz nosa przed dostaniem się wody, a także wyostrzenie pola naszego widzenia. Którą najlepiej wybrać? Musi ona co najważniejsze, dobrze przylegać do naszej twarzy, zwróćmy uwagę na jej szczelność i komfort. Musi zapewniać nam duży kąt widzenia.
  • Płetwy – pełnią ogromną rolę przy sprawnym i szybkim poruszaniu się pod wodą, to nasz napęd. To jednak z najdroższych części, w całym podwodnym ekwipunku. Nie mogą obcierać naszych stóp, a także ich uciskać, bardzo ważne jest wybranie dobrego rozmiaru płetw.
  • Fajka – za jej pomocą możliwe jest swobodne oddychanie, bez ciągłego wynurzania się na powierzchnię. Możemy skupić się na eksploatacji wodnego świata.

Kolejną rzeczą, jaką poznasz na kursie, będą bardzo istotne metody zanurzania się pod wodę.

Pierwsze lekcje snorkelingu odbywają się w basenie, tam właśnie swoją naukę nurkowania oferuje wiele szkół. Jeśli nie koniecznie czujemy się zbyt dobrze, przebywając w wodzie, to najlepsze warunki, które zapewniają bezpieczeństwo i można je w pełni kontrolować. Najprzyjemniej jednak nurkować w naturalnym środowisko, w morzu podziwiając rafy koralowe.

Kto może uczestniczyć w takim kursie nurkowania?

Najważniejsze jest to, abyś czuł się pewnie w wodzie i nie bał się jej. Musisz oczywiście umieć pływać. Jeśli zdecydujesz się na wzięcie udziału w kursie Open Water Diver PADI, jeśli go ukończysz, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś nurkował wszędzie, gdzie chcesz. Certyfikat, jaki dostaniesz po jego ukończeniu, pozwoli ci nurkować na głębokości nawet 18 metrów. Taki kurs może przejść każdy, kto ma więcej niż 15 lat. Dla osób młodszych przeznaczony jest kurs Junior OWD.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do kursu?

Powinieneś czuć się jak ryba w wodzie. Przydają się tutaj umiejętności pływania na odległości 200 metrów oraz umiejętność leżenia na wodzie. Przed przystąpieniem do kursu trzeba również zrobić sobie odpowiednia badania lekarskie, które sprawdzą nasze i ocenią czy możemy przystąpić do kursu PADI. Powinniśmy być w doskonałej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Nurkowanie wymaga od nas dobrych umiejętności pływackich i nie jest takie łatwe, jak nam się wydaje. Przed nauką rozważnie wybierz rodzaj kursu: najważniejsze jest to, abyś czuł się swobodnie w wodzie.


MLU

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *