kobieta na rowerze pijąca wode z bidonu
Niezależnie od tego, czy planujesz wyprawę jednodniową, czy zdecydowanie dłuższą, najważniejsze jest jej zaplanowanie i dostosowanie do swoich sił | fot.: stcoka.dobe.com

Cel: dłuższa wyprawa rowerowa. Jak się do niej odpowiednio przygotować oraz co warto ze sobą zabrać?

Lubisz aktywnie spędzać czas? Dobrze czujesz się na łonie natury? Jesteś osobą ciekawą nowych doświadczeń? Jeśli tak, to dłuższa wyprawa rowerowa jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem na spędzenie wolnego czasu. To okazja na przeżycie wyjątkowej przygody, którą prawdopodobnie zechcesz powtórzyć. Co zrobić, by odpowiednio się do niej przygotować i o czym warto pamiętać, wyruszając w drogę? Dowiesz się tego poniżej.

Przygotowania zacznij od siebie…i roweru

Planując wyprawę rowerową musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej formie jest Twoja kondycja. Jeśli będzie Ci towarzyszyła druga osoba lub grupa osób, bardzo istotne jest by tempo wycieczki i ilość przejechanych kilometrów dostosować do wszystkich uczestników. Dla jednego podróżującego dłuższa wyprawa może oznaczać 20 km, dla bardziej wysportowanej osoby np. 60 km. Pokonanie zaplanowanej trasy powinno być dla wszystkich miłą przygodą, a nie udręką fizyczną i psychiczną. Pamiętaj o tym, że przygotowanie fizyczne i kondycyjne jest niezbędne, by móc spokojnie przejechać dłuższy dystans.

Przed taką wyprawą konieczny jest przegląd Twojego roweru. Jeśli czujesz się na siłach, możesz go wykonać samodzielnie. Jeśli nie, skorzystaj z punktów obsługi technicznej rowerów. Musisz mieć pewność, że wszystkie części są sprawne, dobrze dokręcone, niezużyte. Zapewnij sobie dobre oświetlenie. Jeśli zdarzy się, że wyprawa będzie trwała również wieczorową porą, musisz dokładnie widzieć drogę i być widocznym dla innych jej użytkowników.

Zaplanuj przebieg trasy

Każda wyprawa rowerowa powinna być dobrze zaplanowana i dostosowana do możliwości jej uczestników. Warto podzielić ją na odcinki drogi do przejechania, ustalić ilość kilometrów, po których będzie przerwa na odpoczynek i regenerację. Wyruszając w trasę kilkudniową, sprawdź wcześniej możliwość noclegów. Po takim wysiłku należy Ci się pewny, bezpieczny sen i relaks, by nabrać energii na następny dzień.

Co ze sobą zabrać?

Spakowanie bagażu na dłuższą wyprawę rowerową to dość skomplikowana sztuka. Tak naprawdę nie wiesz, co może Ci się przydać, ale za to wiesz, że miejsca, by to pomieścić masz stosunkowo niewiele. Warto przemyśleć co faktycznie jest niezbędne i ograniczyć pakunki do minimum. Jedną z obowiązkowych rzeczy, jakie musisz zabrać, jest apteczka. Nigdy nie wiesz, co się może wydarzyć, a mając ją przy sobie, na pewno będziesz czuć się spokojniej. Woda i żywność jest oczywistością, ale często o najprostszych rzeczach się zapomina. By nic Cię nie zaskoczyło, spakuj podstawowe akcesoria i części do roweru (pompka, zestaw kluczy, śrubokręty, szybkozłączka do łańcucha, zapięcie do roweru). Dodatkowo zabierz zestaw ubrań odpowiedni do każdej pogody (również drugą parę butów). Ta jest często nieprzewidywalna i nie masz pewności, że nie zastanie Cię niespodziewana ulewa. Na wyprawę ubierz odzież typowo sportową, oddychającą i wygodną. Ogranicz liczbę kosmetyków i skorzystaj z ich wersji mini. Pamiętaj o dokumentach, pieniądzach, telefonie i ewentualnie mapie (najprostsze rozwiązania są czasem najlepsze).

Niezależnie od tego, czy planujesz wyprawę jednodniową, czy zdecydowanie dłuższą, najważniejsze jest jej zaplanowanie i dostosowanie do swoich sił. Zabierz ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie, a czas ten spędzisz wyjątkowo, czerpiąc z niego to, co najlepsze. A satysfakcji po ukończeniu trasy nikt Ci już nie odbierze.

KCZ

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *