Dom w kwitnącym rzepaku
Lokalizacja, w jakiej zdecydujesz się kupić działkę powinna być przez Ciebie dokładnie przemyślana | fot.: stock.adobe.com

Zakup działki krok po kroku

Mimo że ceny działek cały czas konsekwentnie idą w górę, wiele osób nadal decyduje się na ich zakup. Najczęściej działki kupujemy po to, aby postawić na nich dom, rzadziej dla celów wypoczynkowych. Zakup własnej działki z pewnością jest inwestycją na lata, którą warto świadomie przemyśleć. Nie jest to coś, co robimy codziennie, dlatego warto zdobyć wiedzę na temat kupna działki jeszcze przed rozpoczęciem szukania. Ta kwestia może wydawać się całkiem banalna, jednak jest kilka aspektów, na które szczególnie należy zwrócić uwagę – niezależnie od tego, w jakim celu kupujesz działkę. Jeśli stoisz przed dokonaniem tego typu inwestycji, przeczytaj ten krótki poradnik, aby zorientować się, jak krok po kroku kupić działkę, jakie formalności się z tym wiążą oraz na co warto zwrócić uwagę. Warto wiedzieć kilka praktycznych rzeczy, ponieważ sprzedaż działki i zakup innej w podobnej cenie może zabrać Ci wiele cennego czasu. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupna działki?

Z pewnością pierwszym aspektem, na który zwracasz uwagę, jest oczywiście lokalizacja działki. Powinieneś wiedzieć, czy chcesz ją kupić w swoim mieście, kilkanaście kilometrów od niego czy w całkiem innej okolicy – to ułatwi Ci porównanie cen oraz oczywiście poszukiwania. Od Ciebie zależy, czy marzy Ci się dom blisko centrum miasta, na jego obrzeżach czy może na wsi. 

Drugą kwestią jest jej wielkość. Powinieneś dokładnie zastanowić się, jak chcesz ją w przyszłości zagospodarować. Jeśli na przykład chcesz na zakupionej działce pobudować dom, weź pod uwagę, że powinieneś zostawić miejsce na ogród czy garaż. Zakup działki pod budowę domu wymaga także zwrócenia uwagi na kolejny aspekt, a mianowicie…

Dowiedz się, czy działka jest podłączona do sieci energetycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. Jeśli nie, cały ten koszt będzie leżał w Twojej kwestii, a przyłączenie działki do tych sieci również wymaga wielu formalności i zajmuje dodatkowy czas. 

Formalności przy kupnie działki

Zakup działki to poważny krok i inwestycja, dlatego pierwszą formalnością, o jakiej powinieneś pamiętać jest poinformowanie o tym fakcie urzędu gminy lub miasta, do którego konieczne będzie wpłacenie odpowiedniego podatku, a mianowicie podatku od nieruchomości. 

Ważne jest także wypełnienie formularza IN-1, do którego potrzebne będą między innymi takie dokumenty, jak akt notarialny nabycia, dane z księgi wieczystej czy ewidencji gruntów. 

W jakiej lokalizacji najlepiej kupić działkę?

Lokalizacja, w jakiej zdecydujesz się kupić działkę powinna być przez Ciebie dokładnie przemyślana. Wiemy, że większość osób ceni sobie prywatność, wiele zieleni w pobliżu i piękne widoki. To oczywiście ogromne atuty, jednak warto także zwrócić uwagę na bliskość takich obiektów jak szkoła czy przychodnia zdrowia lub najbliższe sklepy. W przyszłości odległość do szkoły, sklepu czy paczkomatu może sprawiać problemy, dlatego warto wziąć to pod uwagę. Najchętniej wybierane działki to te na obrzeżach miast czy kilka kilometrów od nich – jest wszędzie blisko, ale przy tym cicho i prywatnie. 

KKL

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *