Mroczne materie
Zdjęcia do 'Złotego kompasu' realizowane były m.in. w Budapeszcie, norweskim Bergen, Londynie, Oksfordzie oraz szwajcarskim Grindelwald | fot.: HBO

O 'Mrocznych materiach’ P. Pullmana

Philip Pullman to brytyjski pisarz i wykładowca, którego dziełem życia są 'Mroczne materie’. Pisarz trafił na pierwsze miejsca list bestsellerów, dzięki trylogii dla której inspirację stanowił esej H. von Kleista. 

Co warto wiedzieć o 'Mrocznych materiach’ i skąd tak duża popularność? 

’Mroczne materie’ pisane były w okresie 1995- 2001, w skład trylogii wchodzą: 'Zorza Północna’, 'Zaczarowany Nóż’ oraz ’ Bursztynowa luneta’. Philip Pullman zdobył serca odbiorców dzięki umiejętności stworzenia wyrazistych bohaterów, głębokiego przesłania, dojrzałego fantasy. Co ważne dla wielu czytelników, jak podkreślają autor potrafił bezbłędnie nawiązać do sytuacji współczesnych, do problemów przed którymi stają ludzie. Pisarz doskonale przedstawia przemianę, która następuje w młodym człowieku, od postawy roszczeniowej, po chwilę, kiedy młody człowiek potrafi liczyć się z emocjami i uczuciami innych. Powieść zdobywa serca wszystkich tych, którzy uwielbiają tematykę wieloświatów, magii, które połączone są ze światem realnym, gdzie rzeczywistości te się przenikają. Istotne jest również, że fabuła została dobrze zarysowana, zaś podczas czytania, czytelnik może zmierzyć się z różnymi emocjami. Philip Pullman to pisarz, który wielokrotnie bywał nagradzany, zdobył m.in Whitbread Award, Smarlies Prize oraz uzyskał nominację do Booker Prize. 

Czy trylogia 'Mroczne materie’ doczekała się ekranizacji? 

W 2007r., na podstawie 'Zorzy północnej’ będącej pierwszą częścią trylogii 'Mroczne materie’ nakręcono 'Złoty kompas’, natomiast w 2019r. stacje HBO oraz BBC zdecydowały się pokazywać 'Mroczne materie’ jako serial. Film fantasy 'Złoty kompas’ produkcji amerykańsko- brytyjskiej zdobył sporą popularność, zagrały w nim wielkie gwiazdy kina Hollywood na czele z Nicole Kidman, Danielem Craigiem oraz Jimem Carterem. W wersji dubbingowanej głos podkładały gwiazdy polskiego kina na czele z Tamarą Arciuch oraz Anną Dereszowską. Zdjęcia do 'Złotego kompasu’ realizowane były m.in. w Budapeszcie, norweskim Bergen, Londynie, Oksfordzie oraz szwajcarskim Grindelwald. 

’Mroczne materie’ jako serial zostały ocenione bardzo wysoko, zauważono, że produkcja kręcona przez HBO oraz BBC jest zgodna z powieścią, więc trudno jest pod tym względem znaleźć jakiekolwiek uchybienia, gra aktorska zadziwia, Serial podbił serca wielu widzów, krytycy filmowi uznali nawet, że klimat który panuje w serialu jest nieco mroczniejszy niż ukazany w książce. Co ważne, w serialu postawiono na promocję właściwych wartości, m.in. na przyjaźń. Bardzo dobrze, w sposób dojrzały zagrała młoda, piętnastoletnia Dafne Keen, odgrywająca postać młodej Lyry. Z pewnością, warto obejrzeć.  

Philip Pullman jest jednym z najlepszych pisarzy fantasy dla młodzieży, którego 'Mroczne materie’ doczekały się uznania w postaci zekranizowania. Pisarz ten został ponadto doceniony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami na czele z Smarlies Prize oraz nominację do Booker Prize. Warto sięgnąć po 'Mroczne materie’ zwłaszcza kiedy lubi się tematykę wieloświatów. 

KŚL

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *