smart home
Inteligentny dom wydaje się pojęciem dość abstrakcyjnym, a przede wszystkim kosztownym. Okazuje się jednak, że dzięki sieci komórkowej i Wi-Fi wszystko jest w zasięgu naszej ręki | fot.: StockAdobe.com

Urządzenia smart home – czyli jak stworzyć inteligentny dom

Obecnie najmodniejsze są te gadżety do domu, dzięki którym nie musimy pamiętać o wszystkich obowiązkach i spokojnie możemy oddać je pod kontrolę techniki.

Urządzenia smart home

Inteligentny dom wydaje się pojęciem dość abstrakcyjnym, a przede wszystkim kosztownym. Okazuje się jednak, że dzięki sieci komórkowej i Wi-Fi wszystko jest w zasięgu naszej ręki. Wystarczy jedynie dobrze rozplanować, czego potrzebujemy. Pierwszym krokiem do stworzenia smart home jest wybranie odpowiedniego routera, który można nazwać mózgiem operacyjnym. Dokonując wyboru należy skupić się na tym, by urządzenie obsługiwało standard 802.11ac oraz było szybkie. Warto wrócić uwagę również na to z iloma innymi urządzeniami router jest w stanie się połączyć. Istotne jest także wejście USB 3.0, które pozwoli na podłączenie dysku zewnętrznego i stworzenie wirtualnej chmury. Dzięki niej będziemy mogli sterować naszym inteligentnym domem z wybranego miejsca. Aby router mógł obsługiwać urządzenia znajdujące się w odległych częściach domu, dobrze, by wykorzystywał on technologię formatowania wiązki radiowej.

Drugim ważnym krokiem w urządzaniu inteligentnego domu jest zainstalowanie odpowiednich kamer. Sprawią one, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie, kiedy wychodzimy do pracy lub wyjeżdżamy na wakacje. „Sokole oko”  zarejestruje wszystko, co dzieje się w pomieszczeniach, gdy jesteśmy poza domem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku włamań, których oczywiście najlepiej unikać.

Ogrzewanie podłogowe lub klimatyzacja

Oczywiste jest, że temperatura w domu, czy mieszkaniu to bardzo istotna sprawa. Zimą przyjemnie jest stąpać zmarzniętymi stopami po ogrzanej podłodze. Z kolei latem idealnie jest wejść z upału wprost do schłodzonego odpowiednio pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu domowi rozwiązanie te są w zasięgu ręki. Wystarczy podłączyć klimatyzator lub ogrzewanie podłogowe do routera i przy pomocy odpowiedniej aplikacji włączyć wymarzoną temperaturę oraz godzinę, o której wrócimy do domu. Resztę zrobi za nas technika, a my po powrocie do domu będziemy czuć się w pełni komfortowo.

Czujniki

Ciekawym rozwiązaniem są również czujniki, dzięki którym w prosty sposób możemy dowiedzieć się, co dzieje się w domu. Czujniki przypominają niewielkie kapsułki, które możemy umieścić w dowolnej części domu. Dzięki ich działaniu poznamy aktualną temperaturę w domu, wilgotność powietrza, czy dowiemy się o ewentualnym ruchu w konkretnych pomieszczeniach.

Udogodnienia

Bezpieczeństwo swoją drogą, wiadomo jednak, że inteligentny dom kojarzy się głownie z udogodnieniami. Na jakie możemy liczyć? Jeżeli zapomnimy włączyć pranie lub ustawić zmywarkę przed wyjściem do pracy, nic straconego. Spokojnie możemy to zrobić z poziomu aplikacji w telefonie. Sprawa wygląda podobnie jeżeli chodzi o sprzątanie podłóg. Smart dom pozwoli ci również na dobre zapomnieć o mozolnym przygotowywaniu obiadu. Wystarczy, że wstawisz naczynie z posiłkiem do piekarnika i ustawisz godzinę, o której powinien on się włączyć.

JNE

About admin

Check Also

sukulenty kompozycje

Sukulenty w domu – jak pielęgnować i aranżować

Sukulenty cieszą się popularnością jako dekoracyjne rośliny domowe dzięki swojej różnorodności form, kolorów i łatwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *