kot maskotka mysz kocimiętka
Kocimiętka zawiera nepetalakton. Jest to lotny związek chemiczny, który przypomina kocie feromony | fot.: stock.adobe.com

Koty: jakie zapachy lubią, a jakie je odstraszają?

Nasze kochane mruczki podobnie jak człowiek za pewnymi zapachami przepadają, a za innymi wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie aromaty wprawią Twojego kota w dobry nastrój. Lista zapewne Cię bardzo zaskoczy!

Jakie zapachy lubią koty?

Przykładem zapachu należącego do kategorii przyjaznych dla kota jest aromat awokado. Pewnie jesteś zdziwiony? A jednak mruczki szaleją na punkcie tego daru natury, ale tylko wyłącznie ze względu na zmysł powonienia. Absolutnie nie jest to pożywienie dla Twojego ukochanego czworonoga. Inne przykłady to mięta pieprzowa i wiciokrzew. Istnieje także duża grupa kociaków przepadających za zapachem środków przeznaczonych do czyszczenia toalet. Specjaliści uważają, że jest to zasługa chloru zawartego w tych produktach. Oczywiście nie można zapomnieć o kocimiętce. Nie działa ona oczywiście na każdego zwierzaka. Wszystko uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych. Ponadto reakcja na roślinę trwa nie dłużej niż 10 minut. Po upływie tego czasu mruczek staje się tymczasowo odporny na właściwości tego daru natury.

W jaki sposób działa kocimiętka?

Kocimiętka zawiera nepetalakton. Jest to lotny związek chemiczny, który przypomina kocie feromony. Po przedostaniu się do tkanki nosowej zwierzaka substancja wiąże się z receptorami białkowymi, które pobudzają neurony czuciowe. W dalszej kolejności wpływa na lokalizacje znajdujące się w mózgu związane z jedzeniem, a także zachowaniami seksualnymi. Dlatego może ona wprawić koty w nastrój do zabawy. Natomiast żucie daru natury może dotyczyć zachowań odpowiedzialnych za popęd.

Przykłady produktów, które mają właściwości odstraszające dla kotów

Po drugiej stronie mocy także znajduje się wiele produktów. Mruczki przede wszystkim nie tolerują aromatu cytrusów i lawendy. Na liście tej znajduje się też ocet i cebula. Nie przepadają też za cynamonem, papryką, czy naftaliną. Warto wspomnieć też o rucie zwyczajniej i geranium.

Dlaczego te zapachy odstraszają koty?

Wśród cytrusów najbardziej dotkliwa dla mruczków jest cytryna. Jest dla nich za bardzo intensywna i kwaśna. Natomiast ruta zawiera niezwykle drażliwe dla mruczków olejki eteryczne. Intensywny zapach to także powód, dla którego te zwierzęta omijają lawendę dalekim łukiem. Ocet nie jest przyjemny też dla ludzi. Dlatego nie ma co się dziwić, że koty nie lubią tego aromatu. Ostatnim zapachem, na który warto zwrócić uwagę, jest ten generowany przez cebulę. Ponadto jej drażniące właściwości także działają na koty. Czworonożni przyjaciele po kontakcie z ostrym zapachem rośliny mrużą oczy. Nie puszczają jednak łez.

Warto powiedzieć, że to tylko kilka zapachów, które mają moc przyciągania i odstraszania kociaków. Co więcej, pamiętaj, że nie wszystkie mruczki zareagują podobnie na konkretny aromat. W pewnych przypadkach może to w ogóle nie zadziałać. Ponadto, niektóre wymienione za nieprzyjemne dla jednych zwierząt mogą mieć działanie zachęcające. To samo dotyczy tych wskazanych jako miłe dla kociaków. Dlatego najlepszym sposobem na poznanie swojego pupila jest jego obserwacja.

JWO

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *