dom modułowy projekt
Głównym elementem konstrukcji jest stalowy szkielet. Ściany zewnętrzne zwykle są wykonane z płyt warstwowych lub keramzytobetonu | fot.: stock.adobe.com

Charakterystyka domów modułowych. Skąd ich popularność?

Ostatnimi czasy widać niesłabnące zainteresowanie domami modułowymi. Co ważne, taki rodzaj budownictwa nie kojarzy się już z tymczasowymi budowlami, jak np. kontenery czy pomieszczeniami socjalnymi. Na tej podstawie powstają budynki użyteczności publicznej oraz domy prywatne, gdyż główną cechą takich prac jest gwarancja szybkiej realizacji inwestycji.

Technologia

Mimo że wciąż budownictwo modułowe zarezerwowane jest dla niezbyt ekskluzywnych pomieszczeń, to powoli takie opinie zaczynają zanikać. Budynki stają się nowoczesnymi architektonicznie. Cechują się szczególnie prostotą wykonania, oszczędnością i spójnością z otoczeniem. Nawet szanowani architekci mają w swoim portfolio właśnie takie projekty.

Pod względem jakości ten typ budownictwa niczym się nie różni od innych technologii. Każdy moduł powstaje w fabryce, gdzie proces wytwarzania jest poddawany ciągłej kontroli. W zakładzie dochodzi także do montażu drzwi i okien, ścian i podłóg, wytwarzany jest dach i jego pokrycie oraz wszystkie niezbędne instalacje. Jakość wykończenia i ewentualne wyposażenie zależą już od zamówienia klienta.

Praktycznie wszystkie prace związane z budową domu modułowego można wykonać w fabryce. Gotowe części przewozi się na plac budowy i składa na wcześniej przygotowanych fundamentach. Z tego względu budownictwo pozwala na prowadzenie prac dwutorowo. W zakładzie produkcyjnym powstają poszczególne elementy domu, natomiast na placu budowy ekipa może przygotowywać fundamenty i otoczenie. Daje to oszczędność czasu, gdyż prace mogą trwać zaledwie kilka tygodni. W porównaniu z tradycyjną budową czas oczekiwania na realizację inwestycji skraca się nawet o 70%.

Rodzaje

Głównym elementem konstrukcji jest stalowy szkielet. Ściany zewnętrzne zwykle są wykonane z płyt warstwowych lub keramzytobetonu. Materiałami izolacyjnymi, tak jak w standardowym budynku, mogą być wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa, Takie budownictwo jest także energooszczędne. Podczas budowy można spotkać zbrojone moduły betonowe. Łączenie poszczególnych elementów przebiega dzięki procesowi zastygania betonu. Z racji tego konstrukcja charakteryzuje się trwałością, czego dowodem są nawet czteropiętrowe budynki.

Zalety i wady

Powyżej wspomniano już kilka czynników, dzięki którym budownictwo modułowe jest bardzo często wybierane. Jednak warto zebrać wiedzę w jednym punkcie i dostrzec także inne zalety tej technologii:

  • to najszybsza metoda stawiania budynków,
  • dobra jakość elementów za sprawą prefabrykacji wykonywanej w zakładzie produkcyjnym,
  • możliwość prowadzenia prac bez względu na warunki atmosferyczne,
  • powstaje możliwość dowolnej rozbudowy obiektu,
  • możliwość przemieszczania gotowych budynków, a także demontażu i ponownego montażu,
  • realizacja inwestycji przez jednego wykonawcę.

Niestety występują też wady, lecz są one nieliczne. Główną niedogodnością jest konieczność zorganizowania dźwigu o dużej nośności. Bez niego nie dojdzie do montażu budynku na placu budowy. Domy modułowe są ograniczone przez prostą formę, co nie jest dobrym wyjściem dla koneserów estetyki.

Przed budownictwem modułowym świetlana przyszłość. Wielu osobom zależy na czasie, co gwarantuje tak szybka inwestycja. Jeden wykonawca poprowadzi cały proces budowy a także w całości wyposaży mieszkanie.

ADU

About admin

Check Also

świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje dla małych mieszkań: pomysły na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni

Dekorowanie małych mieszkań na święta może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można stworzyć uroczą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *