ogrzewanie podłogowe kobieta w szlafroku chodząca na bosaka po drewnianej podłodze
Wybór rodzaju ogrzewania podłogowego jest więc uzależniony wyłącznie od naszych priorytetów | fot.: stock.adobe.com

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, a kiedy powinno się z niego zrezygnować?

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierana opcja, szczególnie przez właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to wygodny i komfortowy sposób na ogrzewanie całej przestrzeni mieszkalnej lub pojedynczych pomieszczeń. Wiele osób jednak rezygnuje z niego w obawie przed kosztami. W artykule poniżej znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Każdy, kto zastanawia się nad zastosowaniem w domu ogrzewania podłogowego ma do wyboru dwa rozwiązani. Jest ono bowiem projektowane w wersji wodnej i elektrycznej. Jakie są między nimi różnice i które jest lepsze?

Pierwsze różnice między ogrzewaniem wodnym a elektrycznym widać już podczas montażu. Ogrzewanie elektryczne jest łatwiejsze do zastosowania, jednak jego eksploatacja jest dużo droższa. Właśnie z tego powodu ogrzewanie prądem bywa jedynie uzupełnieniem, a nie całkowitą alternatywą dla ogrzewania mieszkania grzejnikami. Montaż ogrzewania podłogowego jest wprawdzie trudniejszy i sama instalacja może kosztować więcej. Jednak w codziennej eksploatacji pozwoli nam ono zaoszczędzić, szczególnie w przypadku kiedy instalacja jest zasiana przez kocioł na tanie paliwo, takie jak drewno, węgiel czy gaz ziemny. Projekt ogrzewania podłogowego wodnego najlepiej uwzględnić już w planach budowy domu. Instalacja jest bowiem stosunkowo skomplikowana i jej montaż w już gotowym mieszkaniu może być problematyczny i bardzo drogi.

Wybór rodzaju ogrzewania podłogowego jest więc uzależniony wyłącznie od naszych priorytetów. Należy pamiętać, że energia elektryczna w naszym kraju jest droga, więc oparte na niej ogrzewanie podłogowe znacznie zwiększy rachunki za prąd. Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że jest ono prostsze i tańsze do zamontowania. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na umieszczeniu ogrzewania podłogowego w poszczególnych pomieszczeniach. Można je łatwo włączać i wyłączać. To doskonałe rozwiązanie na przykład do łazienki lub garderoby.

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim komfort użytkowania oraz brak widocznych elementów grzewczych takich jak kaloryfery. Pionowy rozkład temperatury jest korzystny dla fizjologii ludzkiego organizmu. Ponadto zastosowanie ogrzewania podłogowego może wpłynąć znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wielu użytkowników przyznaje, że płaci mniej niż płaciło za ogrzewanie za pomocą grzejników.

Ogrzewanie podłogowe wydaje się więc doskonałą propozycją dla osób, które budują własny dom i pragną oszczędzić na ogrzewaniu. Chociaż montaż ogrzewania wodnego jest droższy i trochę bardziej skomplikowany, w długoterminowej perspektywie pozwala zaoszczędzić. Mieszkańcy bloków mogą zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, które można stosunkowo łatwo zamontować w poszczególnych pomieszczeniach – na przykład w łazience. Jego montaż jest stosunkowo tani i prosty, a sporadyczne używanie nie powinno wpłynąć negatywnie na wysokość rachunków za prąd.

MDZ

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *