Kobieta czytająca "Pestki"Ciarkowskiej
Nowa książka Ciarkowskiej jest zbiorem refleksji, jakie podejmuje główna bohaterka - młoda dziewczyna starająca się udowodnić, że wszystko w naszym życiu ma znaczenie | fot.: stock.adobe.com

„Pestki” – nowa powieść Ciarkowskiej

Anna Ciarkowska zjednała sobie rzesze fanek wśród czytelniczek swoim tomikiem poezji pt „Chłopcy, których kocham”. Jej kolejna propozycja jest zupełnie inna. To zbiór krótkich spostrzeżeń i przemyśleń kobiety, która podejmuje próbę odnalezienia się w świecie pełnym granic, spętanym obyczajami i powinnościami. To lektura, po której odbiorca sam podejmuje głęboką refleksję na temat życia we współczesnym świecie.

Kim jest Anna Ciarkowska?

Autorka książki „Pestki” jest świadomą siebie kobietą po 30. Gdy wydała zbiór swoich wierszy stała się jedną z ważniejszych autorek dla współczesnych nastolatek i młodych kobiet. Przez niektórych krytykowana i nazwana „instapoetką”, nadal aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, aby móc być bliżej swoich czytelniczek i na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby. Z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, jak sama o sobie mówi nadwrażliwa na codzienne historie i wrażenia. Z powołania poetka i pisarka. Pisze od zawsze, a jej utwory są nierzadko pełne smutku i nostalgii.

O czym są „Pestki”?

Nowa książka Ciarkowskiej jest zbiorem refleksji, jakie podejmuje główna bohaterka – młoda dziewczyna starająca się udowodnić, że wszystko w naszym życiu ma znaczenie. Mówi o tym, że każde nawet pojedyncze słowo czy gest skierowane w naszą stronę pozostawia w nas ślad, który nie zawsze niesie ze sobą pozytywne skojarzenia. Pokazuje fakt, że konwenanse obecne w świecie, w tym najbliższym nam, związanym z naszą rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy partnerami mogą prawdziwie niszczyć. Dobre rady, które płyną zewsząd dla narratorki „Pestek” są jedynie dowodem na niezrozumienie jej osoby przez środowisko. Według niej jedyne co może zrobić to przez całe życie udawać, żyć zgodnie z ogólnymi zasadami, dopasować się do społeczeństwa. Jednak czytelnik jest świadkiem „rozpadania się” narratorki „Pestek”, odstającej od reszty, której i tak nie udaje się poddać się konwenansom. Bowiem dzisiejszy świat nie akceptuje nadmiernej wrażliwości i ogólnie rozumianej inności.

Dla kogo są „Pestki”Ciarkowskiej

Książka jest skierowana głównie do kobiet, które w wielu przywołanych w niej historiach odnajdą swoje osobiste doświadczenia. Będą mogły porównać swoje przemyślenia i spostrzeżenia z myślami, które targają główną bohaterką. Przekonają się, iż również w ich życiu pozornie nieistotne słowa, czyny czy gesty mogły spowodować mikrourazy, których ślady noszą w sobie do dziś. Ich relacje z babcią czy matką również i w ich życiu mają niezwykle istotne znaczenie, i które często determinują ich późniejsze decyzje i wybory.

„Pestki” nie są łatwą książką, są za to przepełnione smutkiem i niełatwą refleksją. Choć jej forma sprawia, że czyta się ją szybko, pozostaje w pamięci czytelnika na dłużej. Jest pozycją obowiązkową dla współczesnych, świadomych siebie kobiet, dla których świat, który je otacza nie jest obojętny. Warto skonfrontować swoje przemyślenia i spostrzeżenia z tymi, które zostają przywołane w książce Anny Ciarkowskiej, a może również dzięki nim będziemy bardziej świadomi swoich gestów i słów kierowanych do innych.

AIA

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *