sprzątanie eco friendly
Sprzątanie w naturalny sposób, należy rozpocząć od zakupu kilku podstawowych produktów, bardzo tanich i przede wszystkim ogólnodostępnych | fot.: Fotolia

Jak posprzątać dom bez chemii?

Dziś dużo się mówi o tym, jak środki czystości negatywnie wpływają na środowisko naturalne, na nasze zdrowie, na stan wody. Dlatego dużo osób odsuwa się od popularnych detergentów, które można zakupić w sklepie, celem samodzielne przygotowania środków czystości, które można użyć do codziennych porządków. Może nam się wydawać, że bez chemii nie jesteśmy w stanie domyć niektórych zabrudzeń czy też usunąć plam. Czasem jednak okazuje się, że specyfiki przygotowane w domu, są nawet skuteczniejsze niż sklepowa chemia.

Jakie składniki są przydatne przy tworzeniu środków czystości?

Sprzątanie w naturalny sposób, należy rozpocząć od zakupu kilku podstawowych produktów, bardzo tanich i przede wszystkim ogólnodostępnych. Zawsze warto mieć w swojej szafce chociażby sodę oczyszczoną, sól, ocet, olejki eteryczne, cytrynę oraz oczywiście wodę. Z tych podstawowych składników, można przygotować środki czyszczące nadające się do wyszorowania każdego rodzaju powierzchni.

Naturalne sprzątanie łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym mamy do czynienia zazwyczaj ze sporym bałaganem i dużą ilością różnego rodzaju zabrudzeń. By umyć kafelki, wannę czy też umywalkę, wystarczy połączyć pół szklanki sody oczyszczonej, z około trzema łyżkami octu. Taka pasta, która nam powstanie po połączeniu tych składników, powinna być nałożona na ścierkę. Następnie wystarczy delikatnie przecierać zanieczyszczoną powierzchnię, by uzyskać zadowalające rezultaty. Jeśli chcemy korzystać ze środków naturalnych, warto sprzątać regularnie. Nie są one bowiem aż tak silne jak sklepowa chemia, dlatego sprzątanie przy ich użyciu czasem trwa nieco dłużej. Warto zatem postawić na cykliczność swoich działań.

Sedes to jeden z elementów łazienki, który zdecydowanie najtrudniej się czyści. Czasem nie radzi sobie z nim nawet sklepowa chemia. Tymczasem przy pomocy 1/4 szklanki sody i jednej łyżeczki octu, można pozbyć się uporczywego kamienia. Po około trzydziestu minutach, nałożony specyfik na muszlę klozetową należy zmyć i przetrzeć ściereczką.

W łatwy sposób można także wyczyścić lustro. Do tego przyda się zakup uniwersalnej butelki ze spryskiwaczem, którą można dostać w sklepach już za kilka złotych. Wymieszać wówczas należy pół litra wody z jedną łyżeczką octu. Taka mieszanka gwarantuje dobre czyszczenie, a samą powierzchnię można do sucha przetrzeć gazetą.

Jak sprzątnąć naturalnie kuchnię?

W kuchni często zabrudzenia są ciężkie i przede wszystkim tłuste. Jednak także z nimi można poradzić sobie w naturalny sposób. Warto zacząć od skomponowania własnego płynu do mycia naczyń. Potrzebne są do niego: jedna szklanka białego octu, sok z trzech cytryn, półtorej szklanki wody oraz jedna szklanka soli drobnoziarnistej. Wszystkie te składniki należy gotować przez około dziesięć minut, aż do zagęszczenia.

Jedna szklanka sody i dwie łyżeczki soli zmieszane z odrobiną wody, pozwolą nam także dobrze wyczyścić piekarnik.

Jak widać jest mnóstwo sposobów na czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni, przy pomocy naturalnych składników, które zazwyczaj mamy pod ręką.

BKW

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *