ochrona zwierząt przed przegrzaniem
Wszystkie zwierzęta, tak jak ludzie, mogą doznać udaru cieplnego. Koty chodzące własnymi ścieżkami zawsze znajdą zacienione miejsce, w którym będą mogły uniknąć przegrzania | fot.: Fotolia

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Odczuwają je również wszystkie zwierzęta, szczególnie te trzymane przez nas w nagrzanym mieszkaniu. Efekty są widoczne na pierwszy rzut oka. Zwierzę, które zazwyczaj tryska energią staje się ospałe i większość dnia spędza leżąc na chłodnej podłodze. Większość z nas w takiej sytuacji chce pomóc swojemu pupilowi w ochłodzie. Zapoznajmy się więc ze sposobami, które na to pozwolą.

Co prowadzi do przegrzania?

Wszystkie zwierzęta, tak jak ludzie, mogą doznać udaru cieplnego. Koty chodzące własnymi ścieżkami zawsze znajdą zacienione miejsce, w którym będą mogły uniknąć przegrzania. W przypadku psów posiadamy większą kontrolę, dlatego w trakcie lata musimy podejmować odpowiedzialne i przemyślane decyzje. Jeżeli nasz pies przebywa na dworze musimy zapewnić mu miejsce w cieniu i koniecznie dostęp do świeżej wody. Psów nie należy wyprowadzać w pełnym słońcu, ani na rozgrzanym chodniku, co może spowodować poparzenia łap. Wybierajmy więc zacienione miejsca w parku i nie wymuszajmy na psie długich spacerów. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze kagańca. Psy chłodzą się głównie za pomocą języka, dlatego w czasie upałów należy koniecznie zrezygnować z kagańców, które uniemożliwiają swobodne otwarcie pyska.

Jak pomóc się ochłodzić?

Sprawa jest prosta, jeżeli nasz zwierzak nie boi się wody i mamy dostępne podwórko. Wystarczy wtedy zapewnić mu mały basen lub plastikową wanienkę, do której będzie mógł w każdej chwili wejść i się ochłodzić. Można również od czasu do czasu oblać zwierze wodą, jednak nie należy stosować przymusu, powinna to być forma zabawy. Jeśli zwierzę nie lubi wody, zaakceptujmy ten fakt i spróbujmy innych metod. Jeżeli mieszkamy w bloku do ochłodzenia wystarczy wentylator, jednak nadmuch nie powinien być skierowany bezpośrednio na zwierzę. Możemy również wrzucić kostkę lodu do miski z wodą z której pije nasz ulubieniec i nie podgrzewać jego jedzenia przed podaniem. Na ochłodę doskonale sprawdzi się również rozłożenie w domu mokrych ściereczek. Wystarczy zamoczyć szmatkę lub ściereczkę w zimnej wodzie i położyć w miejscu, gdzie nasz zwierzak lubi się wylegiwać. Parująca, zimna woda zadziała jak klimatyzacja.

Czy warto ogolić futro?

Coraz popularniejszy staje się pomysł na ogolenie swoich zwierzaków z futra. To z powodu przeświadczenia, że przez sierść zwierzętom jest dużo goręcej, tak jak ludziom, gdy włożą ciepłe ubrania. Nie jest to jednak prawdą, a ogolenie zwierząt to wyjątkowo zły pomysł, szczególnie dla tych kochających wygrzewanie w słońcu. Futra rzeczywiście pomagają zwierzętom w zimie, ponieważ zapobiegają one utracie ciepła. Latem stanowią natomiast ochronę przed słońcem, zapobiegając poparzeniom skóry. Dotyczy to głównie kotów, które uwielbiają leżeć w pełnym słońcu. Pozbawienie ich futra może prowadzić do poważnych poparzeń skóry!

Zwierzęta zazwyczaj posiadają swoje sposoby na ochłodę, warto im jednak w tym pomóc. Szczególnie, gdy są one ograniczone przebywaniem w gorącym mieszkaniu, lub na nasłonecznionym podwórku. Dobrze jest wypróbować kilka sposobów i dopasować taki, który będzie odpowiadał naszemu zwierzakowi i pomoże mu przetrwać upały.

ACZ

About admin

Check Also

dom modułowy projekt

Charakterystyka domów modułowych. Skąd ich popularność?

Ostatnimi czasy widać niesłabnące zainteresowanie domami modułowymi. Co ważne, taki rodzaj budownictwa nie kojarzy się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *