ochrona zwierząt przed przegrzaniem
Wszystkie zwierzęta, tak jak ludzie, mogą doznać udaru cieplnego. Koty chodzące własnymi ścieżkami zawsze znajdą zacienione miejsce, w którym będą mogły uniknąć przegrzania | fot.: Fotolia

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Odczuwają je również wszystkie zwierzęta, szczególnie te trzymane przez nas w nagrzanym mieszkaniu. Efekty są widoczne na pierwszy rzut oka. Zwierzę, które zazwyczaj tryska energią staje się ospałe i większość dnia spędza leżąc na chłodnej podłodze. Większość z nas w takiej sytuacji chce pomóc swojemu pupilowi w ochłodzie. Zapoznajmy się więc ze sposobami, które na to pozwolą.

Co prowadzi do przegrzania?

Wszystkie zwierzęta, tak jak ludzie, mogą doznać udaru cieplnego. Koty chodzące własnymi ścieżkami zawsze znajdą zacienione miejsce, w którym będą mogły uniknąć przegrzania. W przypadku psów posiadamy większą kontrolę, dlatego w trakcie lata musimy podejmować odpowiedzialne i przemyślane decyzje. Jeżeli nasz pies przebywa na dworze musimy zapewnić mu miejsce w cieniu i koniecznie dostęp do świeżej wody. Psów nie należy wyprowadzać w pełnym słońcu, ani na rozgrzanym chodniku, co może spowodować poparzenia łap. Wybierajmy więc zacienione miejsca w parku i nie wymuszajmy na psie długich spacerów. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze kagańca. Psy chłodzą się głównie za pomocą języka, dlatego w czasie upałów należy koniecznie zrezygnować z kagańców, które uniemożliwiają swobodne otwarcie pyska.

Jak pomóc się ochłodzić?

Sprawa jest prosta, jeżeli nasz zwierzak nie boi się wody i mamy dostępne podwórko. Wystarczy wtedy zapewnić mu mały basen lub plastikową wanienkę, do której będzie mógł w każdej chwili wejść i się ochłodzić. Można również od czasu do czasu oblać zwierze wodą, jednak nie należy stosować przymusu, powinna to być forma zabawy. Jeśli zwierzę nie lubi wody, zaakceptujmy ten fakt i spróbujmy innych metod. Jeżeli mieszkamy w bloku do ochłodzenia wystarczy wentylator, jednak nadmuch nie powinien być skierowany bezpośrednio na zwierzę. Możemy również wrzucić kostkę lodu do miski z wodą z której pije nasz ulubieniec i nie podgrzewać jego jedzenia przed podaniem. Na ochłodę doskonale sprawdzi się również rozłożenie w domu mokrych ściereczek. Wystarczy zamoczyć szmatkę lub ściereczkę w zimnej wodzie i położyć w miejscu, gdzie nasz zwierzak lubi się wylegiwać. Parująca, zimna woda zadziała jak klimatyzacja.

Czy warto ogolić futro?

Coraz popularniejszy staje się pomysł na ogolenie swoich zwierzaków z futra. To z powodu przeświadczenia, że przez sierść zwierzętom jest dużo goręcej, tak jak ludziom, gdy włożą ciepłe ubrania. Nie jest to jednak prawdą, a ogolenie zwierząt to wyjątkowo zły pomysł, szczególnie dla tych kochających wygrzewanie w słońcu. Futra rzeczywiście pomagają zwierzętom w zimie, ponieważ zapobiegają one utracie ciepła. Latem stanowią natomiast ochronę przed słońcem, zapobiegając poparzeniom skóry. Dotyczy to głównie kotów, które uwielbiają leżeć w pełnym słońcu. Pozbawienie ich futra może prowadzić do poważnych poparzeń skóry!

Zwierzęta zazwyczaj posiadają swoje sposoby na ochłodę, warto im jednak w tym pomóc. Szczególnie, gdy są one ograniczone przebywaniem w gorącym mieszkaniu, lub na nasłonecznionym podwórku. Dobrze jest wypróbować kilka sposobów i dopasować taki, który będzie odpowiadał naszemu zwierzakowi i pomoże mu przetrwać upały.

ACZ

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *