co czytać w wakacje
Jedni w wakacje sięgają po klasykę literatury światowej i nadrabiają tytuły, których do tej pory nie udało się przeczytać. Tutaj z pomocą przyjdzie na przykład zestawienie, które niegdyś poczyniło BBC - stu książek z literatury klasycznej, które warto przeczytać | fot.: Fotolia

Co czytać w wakacje?

Wakacje to idealny czas do nadrobienia czytelniczych zaległości. Jeśli w całorocznej gonitwie nie znalazło się wystarczająco dużo czasu na lekturę, to lato jest zdecydowaniem tym okresem w ciągu roku, kiedy warto to nadrobić. Ale tak właściwie, to co czytać w wakacje?

Warto kierować się swoimi preferencjami przy doborze lektur wakacyjnych

Z roku na rok pozycji książkowych na rynku przybywa, a kolejne wydawnictwa prześcigają się w coraz lepszych tytułach i coraz ładniejszych, przykuwających wzrok czytelnika okładkach. Opcji książkowych do czytania na wakacje jest wiele. Przede wszystkim głównym kryterium doboru lektur powinien być nasz gust czytelniczy. Każdy lubi inne tematy i inne elementy otaczającej rzeczywistości go interesują. Jedni postawią na literaturę fiction, inni z kolei wybiorą non-fiction. Wakacje to jest ten czas, kiedy możemy nabrać nieco więcej dystansu i luzu, po prostu odpocząć, dlatego też warto potraktować wakacyjne czytanie jak świetną rozrywkę, a nie przykry obowiązek.

Nadrabianie zaległości książkowych

Jedni w wakacje sięgają po klasykę literatury światowej i nadrabiają tytuły, których do tej pory nie udało się przeczytać. Tutaj z pomocą przyjdzie na przykład zestawienie, które niegdyś poczyniło BBC – stu książek z literatury klasycznej, które warto przeczytać. Nawet jeśli klasyka literatury zapadła w pamięci czytelnika negatywnie, a stosy lektur do przeczytania na zajęcia z języka polskiego budziły jedynie wstręt, to mimo wszystko warto sięgnąć po kanon literatury klasycznej. Tym bardziej, że wraz z kolejnymi czytającymi pokoleniami, zaczynamy tracić kod kulturowy i niegdyś dulszczyzna była terminem powszechnie znanym, a teraz już nie jest. Poza tym coraz więcej filmów i seriali wchodzących na rynek jest adaptacjami klasyki literatury światowej, więc może warto zanim obejrzymy ekranizację, zapoznać się z jej pierwowzorem. Kolejnym świetnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po literaturę gatunkową. Dobrą opcją może być klasyczny kryminał, albo nieco mocniejszy gatunkowo thriller. Trup, stróż prawa i przestępca uciekający przed wymierzeniem sprawiedliwości – w klimacie wakacyjnym będzie to rozrywka przednia. Częstym wyborem będzie także literatura obyczajowa, może romansowa, po którą sięgają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dla fanów gatunku księgarskie półki wręcz uginają się pod różnorodnymi tytułami polskich i zagranicznych autorów. Jeszcze innym równie ciekawym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po literaturę faktu. Tutaj możemy pokusić się o przeczytanie dobrze napisanego reportażu czy biografii. To świetna opcja, aby poznawać ciekawych ludzi i fantastyczne miejsca bez wychodzenia z domu.

Wakacje to także bardzo dobry okres na nadrabianie bestsellerów. Wśród wielu zestawień najlepszych książek danego okresu, nagród które dane tytuły otrzymały, przewijają się bardzo często te same pozycje. Wielu czytelników sięga po literaturę popularną, tak więc letni, wakacyjny czas może okazać się świetnym momentem na nadrobienie tych zaległości np. leżąc na leżaku na plaży i korzystając z uroków czasu wolnego.

NBL

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *