szara woda
Szara woda to taka woda, która powstała w trakcie mycia naczyń, prania czy kąpieli, która nie nadaje się już do picia, jednak nie jest w żaden sposób skażona | fot.: stock.adobe.com

Czym jest szara woda?

Jest wiele pomysłów na oszczędzanie wody. Najpopularniejsze to używanie prysznica zamiast korzystania z wanny czy też zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń. To wszystko pomaga nieco ograniczyć ilość zużywanej wody, jednak wciąż zużywa się jej bardzo dużo. O powrórnym użyciu lekko zabrudzonej wody, np. po prysznicu, rzadko się mówi.

Czym jest szara woda?

Szara woda to taka woda, która powstała w trakcie mycia naczyń, prania czy kąpieli, która nie nadaje się już do picia, jednak nie jest w żaden sposób skażona. Aby móc ją wykorzystać, należy zamontować w domu system hydrauliczny, który gromadzi całą wodę z domu, potem ją filtruje (usuwając tłuszcze, bakterie, itp.) i rozprowadza we właściwe miejsca. W taki sposób oczyszczoną wodę, można użyć powtórnie. Oczywiście można wykorzystywać szarą wodę po prostu gromadząc ją np. w miednicy i następnie zużywać m.in. do podlewania ogrodu – nie jest konieczna instalacja specjalnego systemu, który nie jest tani. 

W jaki sposób można wykorzystać szarą wodę?

Oczywiście szarej wody nie można ponownie wykorzystać wszędzie. Jednak istnieją procesy, które nie wymagają wody, cechującej się idealną czystością.

Szarą wodę można wykorzystać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należy:

  • Sprzątanie domu, w tym mycie podłóg,
  • Spłukiwanie w toalecie,
  • Mycie samochodu,
  • Mycie różnego rodzaju narzędzi,
  • Podlewanie ogrodu.

Poddawana obróbce szara woda, okazuje się być zdatna także do nawadniania upraw, które przeznaczone są na paszę. Nie należy nią jednak podlewać roślin, które przeznaczone są do spożycia, takich jak warzywa.

Zgodnie z szacunkami, zużycie szarej wody na jedną osobę, wynosić może nawet 55 litrów na dzień. Powtórne jej wykorzystanie to duża oszczędność i działanie zgodnie z ekologią.

Dlaczego warto korzystać z szarej wody?

Dzięki wykorzystaniu szarej wody, można przede wszystkim zaoszczędzić 1/3 wody, co jest bardzo atrakcyjne szczególnie, że tyle samo mniej trzeba byłoby zapłacić za ścieki. Ponadto takie postępowanie jest bardzo etyczne, ponieważ nie wykorzystuje się chociażby wody zdatnej do picia, do spłukiwania w toalecie. 

Poza oszczędzaniem wody, zmniejsza się także zużycie energii, która konieczna jest do pozyskania i uzyskania oraz dostarczenia wody, co czasami wymaga naprawdę dużych nakładów.

W typowym domu szara woda stanowi ponad połowę całkowitej ilości wytwarzanych ścieków. Chociaż nie są one mocno zabrudzone, trafiają do tej samej oczyszczalni ścieków, co pozostałe. Ponowne wykorzystanie szarej wody w dużej skali byłoby zatem korzystne również dla środowiska, ponieważ umożliwiłoby optymalizację procedury oczyszczania ścieków.

Według statystyk w Stanach Zjednoczonych około 1/3 zużycia wody domowych gospodarstw, przypada na podlewanie ogrodów. Z kolei szara woda stanowi od 50 do 80% zużycia, a wartości te pewnie nie różnią się znacząco od innych rozwiniętych krajów. Warto zatem korzystać z szarej wody, chociażby wykorzystując wodę z kąpieli do spłukiwania w toalecie. Każdy mały krok ma ogromne znaczenie dla planety.

BST

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *