Doula pomaga kobiecie
Doula obecna jest nie tylko w czasie całej ciąży, ale też porodu i w pierwszych dniach w domu | fot.: stock.adobe.com

Kim są położna środowiskowa i doula? 

Mimo że ciąża dla każdej mamy to piękny czas, to też bardzo stresujący i emocjonujący. Zresztą tak samo jest z pierwszymi dniami po wyjściu ze szpitala. Dlatego w tym okresie kobieta musi mieć wsparcie i troskę bliskich, ale nie tylko. Właśnie w tym momencie pomoc osoby z zewnątrz może okazać się nieoceniona. Kim jest położna środowiskowa, a kim doula? Jakie obowiązki należą do każdej z nich? Kiedy warto skorzystać z ich pomocy? O tym można przeczytać poniżej!

Doula – zapomniana i znów doceniona

Doula to określenie osoby „służącej kobiecie”. Pojęcie to znane było już w Starożytnej Grecji i tym mianem określano kobiety, które pomagały świeżo upieczonym mamom zajmować się noworodkiem. Do obowiązków douli należała też opieka nad innymi dziećmi oraz pomoc w obowiązkach domowych. Dziś ta profesja skupia się wyłącznie na pomocy udzielanej przyszłej mamie. Doula obecna jest nie tylko w czasie całej ciąży, ale też porodu i w pierwszych dniach w domu. Kiedyś „służąca kobiety” była traktowana dość obcesowo, ale na szczęście obecnie zawód został doceniony. Coraz więcej ciężarnych decyduje się skorzystać z pomocy douli. Te intymne chwile, które bardzo często przytrafiają się w czasie ciąży i połogu zbliżają do siebie obie panie. Kiedy dziecko chce już przyjść na świat, to przyszła mama otrzymuje ogromne wsparcie. Należy pamiętać, że doula nie ma wykształcenia medycznego, a co za tym idzie, nie wykonuje żadnych czynności. Jej zadaniem jest wyłącznie zadbanie o psychiczny i emocjonalny komfort przyszłej mamy.

Położna środowiskowa – fachowa pomoc medyczna

Położna środowiskowa udziela pomocy głównie już po porodzie. Jest to osoba o wykształceniu medycznym. Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia skorzystanie z jej pomocy każdej ciężarnej. Zresztą to ona sama może zdecydować, kto będzie przy niej obecny. Położna środowiskowa przede wszystkim powinna rozwiewać wszelkie wątpliwości i odpowiadać na pytanie zadane przez młodą mamę. Pierwszy raz pojawia się z wizytą w domu zaledwie 2 dni po wyjściu ze szpitala. W trakcie jej trwania pokazuje kobiecie, jak powinna wyglądać opieka i pielęgnacja dziecka. Musi także dokonać pomiarów ciała i sprawdzić, jak czuje się świeżo upieczona mama. W niektórych przypadkach położna środowiskowa proszona jest o pomoc, kiedy pojawiają się problemy z karmieniem. W ramach NFZ położna za darmo odwiedzi malucha i rodziców 4 razy, ale czasem może być też ich 6. Pomoc opiekunki medycznej jest doceniana, ale najbardziej przez kobiety, które rodziły po raz pierwszy i nie do końca potrafią postępować z noworodkiem.
Co ciekawe, zarówno położna środowiskowa, jak i doula są dla kobiety ogromnym wsparciem. Stawianie pierwszych kroków w macierzyństwo jest niezwykle trudne, a pomoc osoby z zewnątrz pozwala ograniczyć emocje i skupić się na tym, co najważniejsze, czyli zdrowiu i szczęściu mamy oraz dziecka. Nawet jeśli kobieta ma wokół siebie bliskich, to w okresie ciąży, każde wsparcie jest na wagę złota.

MPA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *