mężczyzna bawiący się z psem
Z pewnością każdy z nas zastanawiał się czy nasz czworonóg rozumie jedynie polecenia i komendy, czy może jego inteligencja sięga dalej | fot.: stock.adobe.com

Czy wiesz, jak psy i koty odczytują nasze typowe zachowania? To może Cię zaskoczyć!

Domowe czworonogi to bardzo inteligentne istoty. Właśnie dlatego nie powinien dziwić fakt, że z łatwością odczytują one wiele z naszych codziennych gestów. Zarówno psy, jak i koty bacznie obserwują nasze zachowania, a niekiedy nawet na nie reagują. Jakie gesty rozumieją nasze zwierzęta? Czy można nauczyć czworonogi reakcji na nasze zachowania?

Jakie zachowania rozumie czworonóg?

Z pewnością każdy z nas zastanawiał się czy nasz czworonóg rozumie jedynie polecenia i komendy, czy może jego inteligencja sięga dalej. Odpowiedź jest prosta – psy i koty rozumieją wiele naszych zachowań. Oto lista gestów, które zrozumie nasz zwierzak:

  • uśmiech – pupil może zinterpretować go na wiele sposobów. Jeśli zdążył nas dobrze poznać, to z pewnością będzie wiedział, że ten gest jest pełen pozytywnych emocji. Jednak szeroki uśmiech obnażający zęby dla obcego psa może być równie nieprzyjemny jak groźba.
  • ziewanie – z pewnością zaskoczy nas fakt, że zwierzak odbierze ten gest jako znudzenie, Koty i psy są inteligentniejsze niż może się wydawać i ziewanie interpretują jako miłe nastawieni, albo brak chęci na towarzystwo.
  • unoszenie brwi – po tym geście czworonóg staje się bardziej czujny i zdecydowanie posłuszniejszy. To zachowanie, po którym zwierzak będzie dużo bardziej skupiony.
  • kucanie – często możemy zaobserwować, że po kucnięciu nasz zwierzak ochoczo do nas przychodzi. Wszystko dlatego, że czworonogi interpretują kucanie jako zachętę do wspólnej zabawy.
  • podnoszenie ręki – zazwyczaj nasz przyjaciel po tym geście ucieka lub kuli się. Wszystko przez to, że interpretuje to jako atak.
  • ukłon – to zachęta do zabawy. Zazwyczaj to psy reagują na niego entuzjastycznie i po tym geście chętnie podchodzą do nas w celu interakcji.
  • szybkie ruchy – mogą one być dla zwierzaka bardzo stresujące, Może odczuwać w związku z nimi lęk.

Reakcja na gesty – jak jej nauczyć?

Reakcja na gesty w przypadku czworonogów to bardzo przydatna i pomocna rzecz. Jest to forma komunikacji bez użycia słów. Dla wielu ludzi zaskakujący jest fakt, że zwierzęta potrafią na nie reagować. Jak najlepiej ich tego nauczyć?

Gesty mogą być formą komendy, jednak nauczenie ich jest cięższe, niż w przypadku tych słownych. Naukę gestów rozpoczynamy wraz z resztą szkolenia. Należy pamiętać o tym, że wykonywane ruchy powinny być proste i przejrzyste. Nie można zachowywać się zbyt chaotycznie.

Najlepiej wykonywać gest wypowiadając podczas tego komendę. Dzięki takiej praktyce nasz zwierzak połączy słowo z zachowaniem. Jednak do momentu, aż czworonóg zrozumie relację między ruchem i słowem może minąć trochę czasu. Najważniejsze jest to, aby nie przerywać szkolenia i regularnie ćwiczyć. Po pewnym okresie zwierzak z pewnością zacznie rozumieć polecenie bez słów.

Warto wiedzieć, że dużo łatwiej jest wyszkolić psa niż kota. Wszystko ze względu na fakt, że koty odczuwają silną potrzebę dominacji.

Zwierzęta to bardzo inteligentne stworzenia. Zarówno psy, jak i koty rozumieją nasze zachowania znacznie częściej, niż może nam się wydawać. Ciekawy jest fakt, że komendy niewerbalne można ćwiczyć i sprawić, że staną się bardzo praktyczne.

ESZ

About admin

Check Also

wiosenny spacer z psem

Przygotowania do wiosennych spacerów z psem: ważne wskazówki

Wiosna to czas sprzyjający długim spacerom z psem, które z kolei są świetną okazją możliwość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *