szczęśliwy skaczący pies
Słyszałeś, że psy i koty ze schronisk kochają najmocniej? Nie nastawiaj się na bezwarunkową miłość i wdzięczność za adopcję | fot.: stock.adobe.com

Co powinniśmy wiedzieć i na co uważać, gdy decydujemy się na zwierzę ze schroniska?

„Nie kupuj, adoptuj!” to popularne hasło zachęcające do adopcji zwierzaków ze schronisk i fundacji. Jest szczytne i wygłaszane w dobrej wierze, ale pamiętaj, że nie każdy jest gotowy na przyjęcie schroniskowego psa lub kota pod swój dach. Na co zwrócić uwagę decydując się na przygarnięcie bezdomnego czworonoga?

Jakie masz doświadczenie?

Możliwe, że miałeś już wcześniej psa lub kota, a może po raz pierwszy chcesz się jakimś zaopiekować. Pamiętaj, że zwierzęta ze schroniska są często po przejściach, były głodzone, bite, zastraszane, a te negatywne doświadczenia przez wiele lat mogą odbijać się na ich emocjach i zachowaniu. To często zwierzęta nieufne, wycofane, lękliwe i reaktywne, czyli takie, które reagują przesadnie emocjonalnie w sytuacjach, które nie wyprowadziłyby z równowagi znane Ci wcześniej psy i koty.

Przed adopcją postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o wybranym przez siebie gatunku. Czytaj i pytaj. Rozmawiaj z innymi opiekunami. Ucz się o potrzebach i zachowaniach, o tym, jak wyrażają swoje emocje i jak uniknąć sytuacji potencjalnie konfliktowych. Porozmawiaj z wolontariuszami i pracownikami schroniska, opisz im swój tryb życia i oczekiwania, a z pewnością pomogą Ci wybrać zwierzaka o odpowiednim charakterze i temperamencie. Zabierz psa na kilka zapoznawczych spacerów i sprawdź, czy do siebie pasujecie.

Daj zwierzęciu czas

Nie miej wygórowanych oczekiwań. Słyszałeś, że psy i koty ze schronisk kochają najmocniej? Nie nastawiaj się na bezwarunkową miłość i wdzięczność za adopcję. Zwierzak nie wie, że tym razem już będzie dobrze, a jego życie zmienia się na lepsze. Pozwól mu zapoznać się z nowym otoczeniem, daj poznać mu swój dom. Jeśli będzie chciał się schronić pod łóżkiem, stołem lub za szafą pozwól mu na to. Wyjdzie, gdy będzie gotowy zaufać. Nigdy nie karć go za zachowanie, które według Ciebie jest nieodpowiednie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przejawy agresji, wycofaj się i poproś o pomoc specjalistów, by nie zaognić sytuacji. Nie pozwalaj dzieciom niepokoić psa czy kota, gdy odpoczywają, a wszystkie wspólne zabawy swoich pociech ze zwierzakami nadzoruj tak dla dobra zwierząt, jak i dzieci.

Przygotuj się na wyzwania

Każdy zwierzak wymaga nie tylko czasu, ale i wychowania. Jeśli myślisz, że dorosłego psa szybciej, niż szczeniaka nauczysz zachowywania czystości czy spokojnego chodzenia na smyczy, to jesteś w błędzie. Dla niego Twój dom i zasady w nim panujące są jak lądowanie na zupełnie obcej planecie. Przygotuj się na możliwe zniszczenia, pogryzione buty, rozkopaną ziemię w ukochanych kwiatkach i momenty zwątpienia. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poszukaj jej wśród psich i kocich behawiorystów oraz trenerów. Nastaw się na pracę i stopniowe budowanie dobrej relacji, a dopiero wtedy zrozumiesz, co znaczy psia, czy kocia miłość.

Zawsze pamiętaj, że pies to nie zabawka i od momentu adopcji staje się członkiem Twojej rodziny. Jesteś za niego odpowiedzialny, a ta odpowiedzialność wiąże się też z nakładami finansowymi, opieką podczas wyjazdów i opieką weterynaryjną. Adoptuj, ale z głową.

KBR

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *