zajęcia gordonki
Muzyka to nie tylko forma ekspresji artystycznej. Harmonijne dźwięki muzyki są bodźcami słuchowymi, które wpływają na mózg | fot.: stock.adobe.com

Czym są gordonki i jaką odgrywają rolę w rozwoju dziecka?

Gordonki to nazwa popularnych zajęć muzycznych dla najmłodszych dzieci. Dedykowane są dzieciom od pierwszego do trzeciego roku życia. Cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców, budząc z kolei zdziwienie u osób niewtajemniczonych. Osoby te  zadają na ogół jedno pytanie – po co małemu dziecku zajęcia muzyczne? Czy to kolejny wymysł zbyt ambitnych rodziców?

Rola muzyki w rozwoju dziecka

Muzyka to nie tylko forma ekspresji artystycznej. Harmonijne dźwięki muzyki są bodźcami słuchowymi, które wpływają na mózg. Przyczyniają się w ten sposób do budowania systemu integracji sensorycznej, do tworzenia nowych połączeń nerwowych, wspomagają doskonalenie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu, wreszcie zdolności muzycznych. Muzyka wpływa również na emocje, samopoczucie, potrafi relaksować, odprężać, ale i pobudzać.

Czym są gordonki?

Nazwa gordonki wywodzi się od nazwiska jazzowego muzyka i pedagoga Edwina Eliasa Gordona. Zwrócił on uwagę, że małe dzieci mają instynktowną zdolność uczenia się muzyki, przypominającą uczenie się przez nie języka. Podczas zajęć rozwój muzyczny dziecka stymulowany jest przede wszystkim poprzez śpiew, połączony z tańcem i swobodną zabawą maluchów. Dzieciom towarzyszą piosenki śpiewane w różnych skalach melodycznych, a słowa zastąpione są zwykle łatwymi do powtórzenia sylabami. Oprócz śpiewu dzieci mają również możliwość gry na instrumentach orffowskich, zabawy chustami i wstęgami, uczestniczą w kierowanych zajęciach ruchowych i zabawach z chustą animacyjną. Dzieci niezainteresowane uczestnictwem w zorganizowanych zabawach mają możliwość swobodnej aktywności. Pozostając w sali, w której odbywają się zajęcia, i tak korzystają z dobrodziejstw otaczającej je muzyki.

Jaki jest cel zajęć gordonowskich?

Celem zajęć gordonowskich jest stymulowanie rozwoju dzieci na wielu płaszczyznach. Warto wiedzieć, że muzyka wpływa na rozwój lewej półkuli mózgowej, gdzie koncentrują się główne funkcje poznawcze. Prócz rozwoju tychże, muzyka stymuluje słuch, mowę, dykcję, poczucie rytmu, doskonali orientację przestrzenną i orientację w schemacie własnego ciała, koordynację ruchową, wreszcie – budzi wrażliwości na muzykę i miłość do niej. Zajęcie gordonowskie to również możliwość wchodzenia w interakcje z innymi dziećmi i ich opiekunami, co przyczynia się do rozwoju komunikacji, umiejętności współdziałania i szeroko pojętego funkcjonowania społecznego. To również budowanie w dziecku kreatywności, wyrażającej się w samodzielnej grze na instrumencie, śpiewie, tańcu i ruchu.

Czy warto przyjść na gordonki

Z punktu widzenia korzyści rozwojowych, oczywiście warto skusić się na uczestnictwo w zajęciach gordonowskich. Poza wymienionymi już plusami tego rodzaju zajęć warto wspomnieć o jeszcze jednej pozytywnej ich stronie. Mianowicie – małe dzieci uwielbiają zajęcia gordonowskie, które są dla nich świetną zabawą. Obserwując je podczas spotkań, można wyraźnie zobaczyć, jak stopniowo, z radością otwierają się na świat muzyki, coraz odważniej wkraczając na ścieżkę samodzielnej kreacji.

STU

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *