Kredyt hipoteczny
Kredyty posiadają sporo ukrytych kosztów, których nie widać na pierwszy rzut oka | fot.: StockAdobe.com

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu w banku?

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego mieszkania czy domu. By jednak zrealizować ten cel potrzebujemy dużej sumy pieniędzy. Bardzo wiele osób nie stać na zakup nieruchomości za gotówkę, dlatego decydują się oni na zaciągnięcie kredytu. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy jednak zdać sobie sprawę z kilku podstawowych zasad.

 Kredyt – produkt nie dla każdego

Kredyty bankowe uzyskane czy to na cele konsumpcyjne czy hipoteczne przyznawane są według określonych zasad. Po pierwsze kredyty konsumpcyjne są łatwiejsze do uzyskania, ze względu na sumę zaciągniętych zobowiązań. Z reguły są to kwoty do 150 tysięcy złotych. Tego typu pożyczki bank udziela na podstawie miesięcznych wpływów na konto. Czas ich spłaty zależny jest od kwoty zobowiązania a minimalny okres spłaty wynosi 36 miesięcy. Kredyty te są z zasady łatwiejsze do otrzymania niż kredyty hipoteczne.

Inaczej sprawa ma się w wypadku kredytów zaciągniętych w celach kupna nieruchomości. Przed ich otrzymaniem musimy przejść szczegółową weryfikację, której dokonuje bank udzielający nam kredytu. Uzyskanie kredytu zależne jest od formy naszego zatrudnienia (najwyżej ceni się umowę o pracę na czas nieokreślony), miesięcznego dochodu, naszego wieku czy stanu zdrowia. To ostatnie jest na razie rzadko spotykane, jednak banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić cały kredyt do końca. Dodatkowo jest to uzasadnione okresem spłaty, który w wypadku kredytów hipotecznych wynosi 30 lat.

Koszty kredytowe

Kredyty posiadają sporo ukrytych kosztów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim każdy kredyt hipoteczny obarczony jest prowizją, a i w wielu przypadkach także opłatą za uruchomienie linii kredytowej. Są to wprawdzie kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, jednak należy wziąć je pod uwagę.

Inaczej ma się sprawa dotyczącą miesięcznej raty. Na jej wysokość wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze to jaką będzie miała wielkość uzależnione jest od procentu wkładu własnego zapłaconego za nieruchomość. W momencie wpłacenia 30% wkładu własnego w gotówce rata będzie niższa niż w wypadku 10% pokrycia. Ponadto dobrze jest zdać sobie sprawę ze zmienności oprocentowania rat kredytu. Wpływ na to mogą mieć decyzję Ministerstwa Finansów, o podniesieniu tak zwanych stóp procentowych. Obecnie wskaźniki te znajdują się w Polsce na rekordowo niskim poziomie, jednak przez okres trwania kredytu stan ten może ulec zmianie.

Kredyt – zobowiązanie na lata

Zaciągnięcie kredytu na samym początku wywołuje wielką euforię i optymizm. Jednak bardzo wiele osób dopiero po czasie zdaje sobie sprawę z tego na jak długo zobowiązanie zostało zaciągnięte. Warto mieć świadomość, że tylko niewielkiej grupie osób kredyt udaje się spłacić przed czasem.

Wiedząc o tych wszystkich zmiennych warto nadmienić, iż kredyt jest instrumentem finansowym przewidzianym dla ludzi rozsądnych. Raz podjęte zobowiązanie trzeba będzie spłacać przez wiele lat. Jednak dla większości gospodarstw domowych w Polsce, jest to jedyne rozwiązanie jeżeli marzy się o posiadaniu własnych czterech kątów.

MŚW

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *