Pielęgnacja storczyka
Najpopularniejsze storczyki (z rodzaju Phalenopsis) pod wpływem zbyt intensywnego światła zrzucają kwiaty oraz pąki kwiatowe, a ich liście ulegają poparzeniu | fot.: StockAdobe.com

Właściwa pielęgnacja najpopularniejszych kwiatków na domowych parapetach

Większość osób posiada w swoich mieszkaniach popularne rośliny doniczkowe, które nadają wnętrzu przytulności oraz elegancji. Czy wiesz, że inaczej dba się o rośliny kwitnące, a inaczej o te ozdobne z liści? Poniżej ABC uniwersalnej pielęgnacji popularnych roślin.

Wymagania roślin ozdobnych z kwiatów

Rośliny kwitnące potrzebują zwykle więcej światła niż inne, pamiętać należy jednak, że bezpośrednie i intensywne światło z reguły szkodzi wszystkim roślinom. Żywe okazy botaniczne najlepiej czują się na parapetach z ekspozycją wschodnią lub zachodnią. Na parapetach z południowym słońcem w swoim żywiole będą sukulenty, nie ucierpią też pelargonie. Najpopularniejsze storczyki (z rodzaju Phalenopsis) pod wpływem zbyt intensywnego światła zrzucają kwiaty oraz pąki kwiatowe, a ich liście ulegają poparzeniu.

W okresie kwitnienia rośliny doniczkowe wymagają nawożenia. Do prawidłowego rozwoju pąków kwiatowych potrzebne są nawozy zawierające potas, fosfor, bor oraz miedź. Z reguły nawozi się raz w tygodniu, aż do zaprzestania kwitnienia. Po tym czasie zwykle następuje stan spoczynku, w którym nie zasila się rośliny. W pielęgnacji roślin niezwykle ważne jest właściwe podlewanie. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników – geograficznego pochodzenia rośliny, wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz intensywności światła, które pada na części zielone. Kiedy nie wiemy ile wody potrzebuje nasza roślina – zastosujmy uniwersalną zasadę. Podlewamy, kiedy ziemia w doniczce jest sucha. Niektóre rośliny (na przykład cyklameny) nie znoszą podlewania bezpośredniego, lepiej reagują na wlewanie wody do podstawki.

Wymagania roślin ozdobnych z liści

Paprocie dobrze czują się w miejscach ciemniejszych, o dużej wilgotności powietrza, źle znoszą przeciągi i towarzystwo grzejników. Podobne wymagania mają rośliny z rodziny ananasowatych oraz palmy. W przypadku przedstawicieli tych grup botanicznych intensywne słońce może wzmagać parowanie wody z powierzchni liści, powodować przypalanie i więdnięcie.

Nawożenie tych okazów różni się od dokarmiania roślin kwitnących. Aby zapewnić liściom intensywną, zieloną barwę musimy regularnie dostarczać większe ilości azotu, a mniejsze potasu i fosforu. Warto zraszać części zielone przy użyciu miękkiej wody. Ważną czynnością jest także okresowe zmywanie kurzu z liści. Tutaj najlepiej sprawdza się delikatny prysznic.

Przesadzać czy nie przesadzać?

Przesadzanie roślin to zabieg konieczny, roślina w pojemniku ma ograniczoną ilość składników pokarmowych oraz, z roku na rok, coraz mniej miejsca na swobodny wzrost. Przy przesadzaniu używamy sprawdzonych podłoży, nie powinno się stosować ziemi ogrodowej, gdyż może być ona źródłem patogenów. Zaleca się przesadzać rośliny co 2 lata, a najlepiej robić to wiosną lub po kwitnieniu. Po zmianie doniczki wymagane jest obfite podlanie rośliny, zapewni to właściwą adaptację korzeni do nowego podłoża. Przed włożeniem do pojemnika bryłę korzeniową można nieco rozluźnić, a suche i uszkodzone korzenie usunąć.

Większość zasad właściwej pielęgnacji roślin pokojowych jest uniwersalna i odnosi się do wielu popularnych gatunków. Jednak zawsze warto, przed zakupem wymarzonego kwiatka, zapoznać się z jego wymaganiami siedliskowymi i pielęgnacyjnymi.

AGR

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *