kobieta z kieliszkiem wina rozmawiająca przez komunikator
Jesienną porą nie zapominajmy o konieczności pielęgnowania przyjaźni czy rodzinnych więzi | fot.: stock.adobe.com

Czym jest jesienna chandra? Co zrobić, aby nas nie dopadła?

Jesień to pora roku, podczas której dni są chłodne i krótkie. Brak słońca, szary krajobraz i przenikliwe zimno nie działają dobrze na nasze samopoczucie. Dodatkowo jesienią robimy się bardziej emocjonalni i sentymentalni, a stąd tylko krok do jesiennej chandry. Podpowiadamy co zrobić, aby nie musieć się z nią zmagać.

Drobne przyjemności

Nie zapominajmy, że życie to nie tylko praca i obowiązki. Latem częściej pozwalamy sobie na małe przyjemności na co dzień – lody, zakupy, wypad do kosmetyczki. Jesienią zaś unikamy jak możemy wychodzenia z domu, przez co zapominamy o własnych potrzebach i chęciach. Tymczasem bez drobnych, codziennych przyjemności, trudno jest przetrwać jesień. Dbając o swoje samopoczucie i małe rozrywki nie trzeba wcale wydawać fortuny ani specjalnie się wysilać. Wystarczy, że pozwolimy sobie na małe ciastko, aromatyczną kawę czy wyjście do kina na ciekawy film. Pamiętajmy, aby codziennie bądź przynajmniej co drugi dzień zapewnić sobie jakieś przyjemne doznania.

Aktywność fizyczna

Jesienią zwykle zapominamy o tym, jak bardzo potrzebny jest nam ruch i sport. Latem zwykle codziennie udajemy się na spacer, jednak jesienią wolimy pozostać w domu zamiast wychodzić na zewnątrz. Nic dziwnego – wszak krótkie dni i niskie temperatury nie zachęcają do sportu. Warto jednak zadbać o dzienną dawkę aktywności fizycznej w domowym zaciszu. Możemy robić to co lubimy – taniec, fitness czy jazda na rowerku stacjonarnym z pewnością poprawią nam humor i dodadzą energii. Warto pamiętać, że ruch powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Nie katujmy się jednak gimnastyką – ma ona być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dodatkowo aktywność fizyczna pomoże nam utrzymać linię w czasie, gdy zdarza nam się spożywać więcej kalorii niż spalać.

Wieczór z bliskimi

Jesienną porą nie zapominajmy o konieczności pielęgnowania przyjaźni czy rodzinnych więzi. Popołudniowe spotkanie w kawiarni ze znajomymi pozwoli nam oderwać się od codzienności, a także wyjść z domu w te jesienne dni. Warto także pomyśleć o odwiedzeniu najbliższych – rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Czas spędzony z najbliższymi to doskonała okazja do rozmowy i zabawy, a towarzystwo innych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Najgorzej bowiem człowiek czuje się w samotności, kiedy to spędza czas sam ze sobą. Pamiętajmy też, że możemy zorganizować imprezę domową i zaprosić rodzinę czy przyjaciół. Okazji jest wiele, wszak jesień obfituje w różnego rodzaju imprezowe święta. Halloween, Andrzejki czy Mikołajki to jedne z kalendarzowych okazji, które warto wykorzystać do spotkania z bliskimi.

Jesień wcale nie musi oznaczać nudnej i przykrej pory roku. Pamiętajmy jednak, że zamykanie się w domu jest jednym z najczęstszych powodów występowania jesiennej chandry czy nawet depresji, która już jest bardzo groźna dla zdrowia psychicznego. Małe przyjemności, aktywność fizyczna czy spotkania ze znajomymi z pewnością pomogą nam przetrwać trudne, długie, jesienne dni i uniknąć nieprzyjemnej chandry.

DTK

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *