dziecko przedszkole
ierwszym krokiem, jaki należy wykonać w kierunku zapisu dziecka do przedszkola, jest wybór odpowiedniej placówki | fot.: stock.adobe.com

Zapis dziecka do przedszkola – o jakich procedurach trzeba pamiętać

Rekrutacje do przedszkoli, prowadzone są nawet kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Żeby zwiększyć szanse swojego dziecka na przyjęcie go do konkretnej placówki, należy odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacji i przestrzegać wskazanych terminów. W tym artykule, udzieliliśmy wszelkich niezbędnych wskazówek, które okazują się być niezbędne przy zapisywaniu malucha do przedszkola. Zachęcamy do lektury. 

Po pierwsze – wybór przedszkola 

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w kierunku zapisu dziecka do przedszkola, jest wybór odpowiedniej placówki. Obecnie, na rynku prowadzi swoją działalność wiele przedszkoli. Część to placówki państwowe, a część – prywatne. Żeby wybrać najlepszy wariant dla swojej pociechy i również dla siebie, warto zweryfikować takie informacje, jak choćby godziny pracy przedszkola. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy oboje rodziców jest czynnych zawodowo i mogą swoją pociechę odebrać dopiero po zakończeniu dnia pracy. Dobrze jest również zweryfikować, w jakiej odległości od miejsca pracy rodzica znajduje się przedszkole oraz czy jest do niego dobry dojazd. To znacznie ułatwi odwożenie dziecka do przedszkola i odbieranie go. Poszukując idealnej placówki dla swojego podopiecznego, trzeba także zweryfikować, czy dane przedszkole zatrudnia profesjonalną kadrę pracowniczą, zapewnia należytą opiekę i czy posiada bogatą ofertę zajęć dodatkowych. 

Po drugie – formalności i terminy 

Rodzice, którzy planują posłać swoją pociechę do przedszkola, powinni również zwracać szczególną uwagę na terminy rekrutacji. Są one najczęściej ogłaszane na stronach internetowych gmin czy miast. Jeżeli planowane jest zapisanie dziecka do prywatnej placówki, wówczas należy skontaktować się bezpośrednio z danym przedszkolem i uzyskać informacje na temat rekrutacji. Jeśli chodzi o prywatne przedszkola, to w tym wypadku, o przyjęciu decyduje z reguły kolejność zgłoszeń. W przypadku placówek państwowych, proces rekrutacji jest bardziej wymagający i tutaj nie ma znaczenia czyje zgłoszenie wpłynęło jako pierwsze, a szereg dodatkowych okoliczności, za które dziecko zdobywa odpowiednią ilość punktów.. Na przykład pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci wychowywane przez samotne matki, a także z uboższych rodzin. Żeby wziąć udział w rekrutacji, należy złożyć wniosek w formie elektronicznej wraz ze stosownymi załącznikami, wymaganymi przez dane przedszkole. Wniosek papierowy natomiast, rodzice mają obowiązek zanieść wyłącznie do przedszkola pierwszego wyboru. Warto pamiętać o tym, że około lutego rusza nabór do przedszkoli, w czerwcu prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca, natomiast we wrześniu, mogą prowadzić kolejny nabór placówki, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami. 

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Kiedy dziecko zostanie przyjęte do danej placówki, jego rodzic ma obowiązek potwierdzić w konkretnym terminie, czy jego pociecha będzie uczęszczać do przedszkola. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas miejsce automatycznie zostanie zwolnione dla innego dziecka. W związku z powyższym, jeżeli rozpocznie się już udział w procesie rekrutacji, należy dokładnie pilnować terminów wyznaczonych przez placówki. W innym wypadku może okazać się, że w wyniku niedopatrzenia, dziecko nie będzie miało miejsca w żadnym z przedszkoli. 

ABR

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *