podjazd do ogrodu
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na umocnienie podjazdu lub podłoża w ogrodzie przed domem | fot.: stock.adobe.com

Różne sposoby na umocnienie i ozdobienie podjazdu lub podłoża w ogrodzie

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na umocnienie podjazdu lub podłoża w ogrodzie przed domem. Warto postawić na takie, które cechują się trwałością i wysoką estetyką. Podpowiadamy, które z nich łączą w sobie wspomniane cechy.

Podjazd z kamiennego bruku

Kamienny bruk stanowi ponadczasowy wybór, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach podwórza. Nie jest najtańszy, ale wykazuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak: ścieranie i porysowania. Jest w stanie wytrzymać bardzo wysokie obciążenia, a jego kolor pozostaje niewrażliwy na działanie promieniowania słonecznego. Kostka kamienna jest odporna na zmiany temperatury. Przed stworzeniem podjazdu z kamiennego bruku należy wykonać ponad 30 centymetrowy wykop i dokładnie ubić powierzchnie. Kamienny bruk może formę regularną lub nieregularną w postaci klasycznej jodełki. Przed wyborem surowca do stworzenia tego rodzaju podjazdu należy wziąć pod uwagę jego cechy fizyczne i wytrzymałościowe oraz gatunek.

Podjazd z betonowej kostki

Wykorzystanie betonowej kostki to najpopularniejszy sposób na utwardzenie przydomowego podjazdu. Tego rodzaju materiał występuje w bardzo wielu wariantach kolorystycznych i kształtach, dzięki czemu łatwo go dostosować do swoich indywidualnych preferencji. Betonowa kostka jest niedroga, a jej powierzchnia może przyjmować gładką lub chropowatą formę. Charakteryzuje się interesującym wyglądem i dużą łatwością układania, co zmniejsza koszt jej montażu. W razie uszkodzenia je łatwa w wymianie lub cząstkowej naprawie. Jej pielęgnacja nie przysparza żądnych problemów. W zależności od posiadanego budżetu kostka betonowa może być wykonana z marmuru, kwarcu lub granitu. Ta ostatnia opcja charakteryzuje się długowiecznością i bardzo wysoką estetyką. Sprawdzi się przy domach w klasycznym stylu i wśród osób ceniących trwałość i naturalne pochodzenie surowców wykorzystanych do ozdabiania posiadanej działki. Proces wydobycia tego rodzaju materiałów nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, a kostka z bruku daje wiele możliwości wykorzystania.

Podjazd z klinkierowego bruku

Ostatni lecz na pewno nie najgorszym proponowanym rozwiązaniem jest stworzenie podjazdu z klinkierowego bruku. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zalania olejem lub benzyną. Charakteryzuje się łatwością pielęgnacji i niewrażliwością na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu zachowuje estetyczny wygląd przez wiele lat. W celu jego położenie należy wykonać podbudowę o grubości wynoszącej około 30 centymetrów. Może być układany na sypkim materiale zapewniającym odpowiednie przesiąkanie wody, najczęściej są to: piasek, żwir lub gres. Kolor omawianego rodzaju bruku jest zależny od gliny użytej do jego produkcji. W zależności od potrzeb występuje w różnych wariantach gabarytowych. Klinkierowy bruk sprawdzi się w naturalnych aranżacjach, w których występuje wiele roślin. Jego jednorodny charakter sprawia, że przestrzeń przed domem staje się jeszcze bardziej uporządkowana.

TNE

About admin

Check Also

ogród wodny

Tworzenie ogrodu wodnego

Jednym z najbardziej relaksujących elementów ogrodu jest staw, który jest domem dla różnorodnych roślin i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *