urocze rudowłose dziecko śpiące z maskotką
Rzeczą podstawową w tym wszystkim wydaje się być właściwe przygotowanie sypialni. Nie może ona zawierać w sobie "rozpraszaczy", które odciągałyby uwagę naszej pociechy właśnie od snu | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko bajki i kołysanki, czyli o istotnych kwestiach i rozwiązaniach zapewniających maluchom zdrowy, spokojny sen

Sen jest rzeczą kluczową dla każdego z nas – to właśnie w jego trakcie odpoczywamy i pozwalamy naszemu organizmowi na regenerację. Jest też jednym z najważniejszych elementów dnia codziennego dziecka – to właśnie w jego trakcie dochodzi do najsilniejszego wydzielania hormonu wzrostu, tak ważnego w rozwoju jego organizmu. Bardzo wielu najmłodszych ma jednak trudności z zasypianiem i spaniem. Jak sobie z nimi poradzić, kiedy klasyczne rozwiązania w postaci kołysanek i bajek nie pomagają?

Dobry sen dziecka – przygotujmy sypialnię!

Rzeczą podstawową w tym wszystkim wydaje się być właściwe przygotowanie sypialni. Nie może ona zawierać w sobie „rozpraszaczy”, które odciągałyby uwagę naszej pociechy właśnie od snu. Warto z kolei zadbać, aby łóżko dziecka wyposażone zostało w bardzo wygodny, dopasowany do jego preferencji materac (odpowiednio miękki i właściwy rozmiarowo). Liczy się jednak nie tylko wyposażenie – poza nim należy zadbać również o jak najbardziej optymalną temperaturę, jakość powietrza (śmiało można wietrzyć pomieszczenie, jednak odpowiednio wcześnie, by nie przeziębić dziecka) czy oświetlenie. Wiele dzieciaków nie jest w stanie usnąć bez światła – odpowiednio przytłumione, jest w stanie przyspieszyć proces usypiania i sprawić, że sen będzie spokojny i pozbawiony przebudzeń. W początkowych fazach snu nie możemy też narażać dziecka na zbyt dużą ilość hałasów – zamknijmy więc wszystkie okna, a także przymknijmy drzwi, ograniczając tym samym dopływ dźwięków otoczenia do dziecięcej sypialni.

W przygotowywaniu sypialni dziecka istotna okazuje się również kolorystyka sypialni. Powinniśmy zdecydować się na kojące i spokojne, pastelowe barwy, które nie będą przyciągały zbyt wiele uwagi, a które będą przyjemne, spokojne i kojące.

Elektronika a dobry sen dziecka

W dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat ludzie mają do czynienia z elektroniką. Dzieci uwielbiają oglądać telewizję, a coraz częściej (i szybciej) sięgają również po inne zdobycze technologiczne – telefony komórkowe, tablety czy komputery. Wszystkie te elementy mogą skutecznie odciągać myśli dziecka od snu. Nie można więc pozwolić, by urządzenia elektroniczne znajdowały się w jego sypialni. Co więcej, wielu rodziców uznaje zakaz korzystania z nich na kilka godzin przed snem. Rzeczywiście, pozwala on nieco ostudzić pozytywne emocje związane z obcowaniem z tak interesującymi rzeczami, zapewniając szybsze usypianie i głębszy sen.

Posiadaniu dziecka niemal zawsze towarzyszą problemy związane z usypianiem go i choć niegdyś kołysanki pomagały, dzisiaj – również ze względu na elektronikę, o której wcześniej mówiliśmy – mogą okazać się niewystarczające. Właśnie dlatego, w trosce o komfort snu i odpowiedni rozwój naszej pociechy, powinniśmy sięgnąć po lepsze i bardziej efektywne rozwiązania, których zdecydowana podstawa leży we właściwym przygotowaniu sypialni, ale i pozbyciu się wszelkiego rodzaju „rozpraszaczy”, które mogłyby odwodzić dziecko od perspektywy zanurzenia się w świecie snu.

PRY

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *