zęby mleczne
Zęby mleczne mogą zacząć wypadać pomiędzy piątym, a szóstym rokiem życia | fot.: stock.adobe.com

Mleczaki u dzieci – co warto wiedzieć?

Pierwsze mleczaki zaczynają pojawiać się dość wcześnie, bo około szóstego miesiąca życia. Objawów nie sposób nie zauważyć. Do trzeciego roku życia większość dzieci ma już komplet pierwszych zębów. Później następuje wypadanie mleczaków, które zastępowane są zębami stałymi. Co warto wiedzieć o mleczakach i jak prawidłowo o nie dbać?

Ząbkowanie – czyli kiedy pojawiają się pierwsze mleczaki?

Etap ząbkowania to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Wyżynające się mleczaki powodują swędzenie i ból, a tylko nieliczne dzieci przechodzą to dość łagodnie. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj około szóstego miesiąca życia. Jest to jednak kwestia indywidualna i już nawet czteromiesięczne niemowlaki mogą odczuwać pierwsze objawy wychodzących zębów. Do charakterystycznych objawów ząbkowania należy intensywne ślinienie i tendencja dziecka do wpychania wszystkiego do buzi. W pierwszej kolejności pojawiają się dolne jedynki, później ich odpowiedniki na górze. Po dwójkach wyżynają się z kolei czwórki, a dopiero po nich kły, czyli trójki. Piątki powinny pojawić się w jamie ustnej do 3 roku życia.

Wypadanie mleczaków

Zęby mleczne mogą zacząć wypadać pomiędzy piątym, a szóstym rokiem życia. Gdy ząb stały zaczyna wyrastać w dziąśle, w naturalny sposób wypycha ząb mleczny. Korzeń mleczaka ulega degradacji, a ząb staje się ruchomy. To oznaka, że może w niedługim czasie wypaść samoistnie. Zdarza się jednak, że ząb, pomimo iż ruchomy, nie chce wypaść, a na dziąśle pojawia się zaczerwienienie i towarzyszy temu ból. W takich sytuacjach zawsze należy skorzystać z konsultacji dentystycznej. Gdy mleczak zrobi już miejsce dla zęba stałego, może minąć nawet kilka miesięcy, zanim ten wyjdzie na wierzch dziąsła. Jest to kwestia indywidualna i u każdego dziecka ten etap może przebiegać inaczej.

Czym mleczaki różnią się od zębów stałych?

Różnic pomiędzy mleczakami a zębami stałymi jest kilka. Pierwszą z nich jest wielkość zębów. Pierwsze zęby są mniejsze niż wyżynające się później zęby stałe. Stąd też szpary, które występują w uzębieniu mlecznym. Oprócz tego mleczaki są bielsze i mają cieńszą budowę od zębów stałych. Co więcej, zębów mlecznych jest mniej, bo 20. Zębów stałych, łącznie z ósemkami jest z kolei 32.

Właściwa higiena zębów

Prawidłowe nawyki odnoszące się do higieny jamy ustnej należy wdrażać już od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Dbanie o zęby i ich regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu groźnej zarówno dla mleczaków, jak i zębów stałych, próchnicy. Aby nie dopuścić do jej pojawienia się, musimy już najmłodsze dzieci uczyć szczotkowania, minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dobierając odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów oraz dbając o systematyczność już na etapie mleczaków, mamy wpływ na kondycję i zdrowie zębów stałych.

Niezależnie od tego, jak przebiega proces ząbkowania i dalej wypadania mleczaków na rzecz pojawienia się zębów stałych, podstawą zdrowego uzębienia jest właściwa higiena jamy ustnej. Należy o niej pamiętać już od pojawiania się pierwszego mleczaka.

KMA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *