Przedsiębiorstwo zostało założone w 1913 roku w miejscowości Aston Clinton, przez dwóch miłośników szybkiej jazdy i górskich wyścigów Lionela Martina oraz Roberta Bamforda. Właściciele spółki pracowali wcześniej dla firmy Singer, gdzie zdobyli doświadczenie zawodowe. Pierwszy pojazd spod ich skrzydeł został wyprodukowany w 1915 roku w warsztacie mieszczącym się w Londynie.
Po pierwszej wojnie światowej marka Aston Martin dostała wsparcie finansowe od miłośnika motoryzacji Louisa Zborowskiego. Był on brytyjskim konstruktorem oraz kierowcą wyścigowym, co ciekawe jego ojciec miał polskie pochodzenie. Przez pierwsze lata funkcjonowania firmy, produkcja nastawiona była na samochody wyścigowe. Ze zbiegiem czasu zmieniali się właściciele oraz zarząd, a także koncepcja firmy. W roku 1936 wprowadzono pierwszy model auta bardziej przystępnego dla zwykłych zjadaczy chleba.
Łatwiejszy w prowadzeniu i tańszy model 15/98 odniósł względny sukces na rynku motoryzacyjnym. Po II wojnie światowej, od roku 1954 marka Aston Martin była już szerzej znana jako producent samochodów luksusowych o charakterze sportowym.
Po wprowadzeniu modelu Aston Martin DB2/4, który zrobił furorę firma nieustannie pięła się ku górze rynku motoryzacyjnego. Przez wiele lat auta marki gościły na wszystkich znaczących wyścigach kultywując tradycje. Jednak w latach 60. zaprzestano takim działaniom. Ówczesny właściciel David Brown przeniósł produkcje do Newport Pagnell, miasta położonego 77 kilometrów na północny zachód od Londynu. W 1964 roku wyprodukowano kultowy model DB5, który niezwykle rozsławił markę na cały świat,
za sprawą wykorzystania go w filmach o Jamesie Bondzie. W 1965 roku model DB6 ustanowił rekord sprzedaży na poziomie 1753 sztuk. W tamtym czasie jasne było już, że marka Aston Martin jest solidnym graczem w ekskluzywnym segmencie motoryzacji.
Z upływem czasu mimo rosnącej renomy przedsiębiorstwo popadało w kłopoty finansowe,
do których znacznie przyczynił się kryzys paliwowy. Dodatkowym czynnikiem destabilizującym firmę były kolejne zmiany właścicieli. Wreszcie w 1933 roku Ford Motor Company w pełni wykupiło markę Aston Martin. Wprowadzono model DB7, który odniósł spory sukces. Do 2002 roku wyprodukowano 6000 sztuk modelu DB7 co przewyższyło łączną produkcję wszystkich wcześniejszych modeli DB. Kolejnym przełomem oraz swoistym powrotem do korzeni było ogłoszenie przez zarząd firmy powrotu samochodów marki Aston Martin na tory wyścigowe od 2005 roku.
Obecnie Aston Martin jest powszechnie kojarzony z samochodami łączącymi w sobie luksus, prestiż, komfort podróży oraz sportowy charakter. W 2020 roku Aston Martin Valkyrie znalazł się na liście 15 najdroższych aut świata, sporządzona prze portal Devil-Cars. Wartość pojazdu osiągnęła zawrotne 2 600 000 $. Jak dalej podają twórcy rankingu, na świecie powstało zaledwie 150 egzemplarzy tego niezwykłego modelu. Pod maską skrywa on 1000- konny motor V12 o pojemności 6.5 litra. Auto urzeka swoim sportowym charakterem. Na pewno wzbudza podziw ludzi mijających go na ulicach. Co ciekawe jeden z egzemplarzy trafić ma podobno do klienta z Warszawy.
APO