dziecko u logopedy
Logopeda ocenia, czy w budowie anatomicznej aparatu mowy dziecka nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości | fot.: stock.adobe.com

Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Troskliwy rodzice starają się pomóc swojemu dziecku w prawidłowym rozwoju, obserwując jego zachowanie i postępy. Deficyty, opóźnienia w stosunku do rówieśników mogą być źródłem niepokoju, ale nie zawsze są przyczyną realnych problemów. Kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do logopedy? Najmłodsi pacjenci mają nawet dwa lata, ale rodzice zgłaszają się też ze starszymi pociechami. Jaki wiek jest odpowiedni i co powinno zaniepokoić rodziców? 

Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że nie ma dolnej granicy, która pozwala określić, kiedy można udać się z dzieckiem na konsultację do logopedy. Nawet niemowlęta można konsultować, gdy mają problemy z jedzeniem, szczególnie ze ssaniem piersi czy butelki. Logopeda ocenia, czy w budowie anatomicznej aparatu mowy dziecka nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości. W przypadku ich stwierdzenia niezbędne są dalsze kroki terapeutyczne czy nawet leczenie chirurgiczne. Może również pokazać rodzicom, w jaki sposób prawidłowo karmić dziecko łyżeczką, a także, jakie pokarmy wprowadzić, aby rozwijać u malucha prawidłowe odruchy żucia.

Kiedy dziecko powinno pójść do logopedy?

Rodzice nie powinni lekceważyć sygnałów, które wskazują na wybrane deficyty lub nieprawidłowości związane z rozwojem aparatu mowy. W związku z tym problemy mogą występować nawet u niemowląt, które wykazują nieprawidłowe odruchy ssania, a starsze dzieci problemy z samodzielnym jedzeniem łyżeczką czy odmawiają jedzenie innych konsystencji niż gładkie papki. Konsultacja może też dotyczyć dwulatka, ponieważ dziecko w tym wieku powinno wymawiać wszystkie samogłoski i proste spółgłoski, natomiast między drugim a trzecim rokiem życia – tworzyć już proste zdania. Brak takich umiejętności powinien spowodować, że rodzice udają się z dzieckiem na konsultację logopedyczną. Co z 3-latkiem? Dziecko powinno budować już proste zdania. Natomiast pomiędzy czwartym a piątym rokiem maluch zwykle potrafi już przeprowadzić konwersację, używając bardziej złożonych zdań. Jeśli trzylatek posługuje się wyłącznie pojedynczymi słowami i nie buduje pełnych zdań, powinien otrzymać pomoc. Pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia dziecko ma już pełną zdolność, aby wymawiać prawidłowo samogłoski nosowe oraz ustne („a”, „i”, „u”, „o”, „y”, „e”, „ą”, „ę”) oraz proste spółgłoski wraz z i ich zmiękczenia (np. „p” i „pi”). Jak wygląda prawidłowa wymowa- latka? Dziecko powinno już posługiwać się następującymi spółgłoskami i głoskami: „s”, , „z”, „c”, „dz”. Z kolei 5 i 6-latek prawidłowo wymawia także „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, a 6- i 7-latek również „r”. 

Warto jednak podkreślić, że każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie. niektóre dzieci opanowują pewne umiejętności szybciej, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu, aby się nimi biegle posługiwać. Specjaliści wskazują, że w przypadku gdy opóźnienia nie przekraczają pół roku w stosunku do normy rozwojowej- nie ma powodów do obaw. Powyżej tej granicy warto jednak udać się do specjalisty, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i pomoc.

IIM

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *