kobieta w ciąży spoglądająca na swój brzuch
Mimo, że brzuszek widoczny jest dopiero około 4 miesiąca, kosmetyków pielęgnacyjnych warto używać już od pierwszych tygodni ciąży | fot.: stock.adobe.com

Jak zadbać o skórę w okolicach brzucha w okresie ciąży?

Ciąża to trudny okres dla skóry, zwłaszcza w okolicy brzucha. Powiększający się brzuszek i hormony, które szaleją powodują, że skóra nadmiernie się rozciąga. To z kolei może prowadzić do pojawienia się rozstępów, czego kobiety za wszelką cenę pragną uniknąć. Jak dbać o skórę w tym okresie?

Stosowanie balsamów

To podstawa pielęgnacji brzucha w okresie ciąży. Warto jednak pamiętać, aby używać kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży. To pewność, że będą one bezpieczne dla mamy i przede wszystkim dla maluszka.

Jakich składników należy szukać w tego rodzaju kosmetykach? Najlepiej aby skład był jak najbardziej naturalny. Dobrze sprawdzają się oleje roślinne, np. olej lniany, kokosowy, migdałowy. To emolienty, które świetnie natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni film. Ten z kolei skutecznie zapobiega utracie wilgoci. Oleje bogate są w witaminę E, która wpływa ja jędrność i elastyczność skóry, a także wykazuje działanie odmładzające. Zawarte w olejach kwasy tłuszczowe zregenerują suchą skórę i złagodzą świąd, który często doskwiera kobietom w tym okresie.

Skórę warto smarować nawet kilka razy dziennie – minimum 2 razy. Kosmetyk należy wmasowywać okrężnymi ruchami przez kilka minut. Najlepiej jest to robić zaraz po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest jeszcze ciepła i wilgotna. Dzięki temu balsam lepiej się wchłonie.

Mimo, że brzuszek widoczny jest dopiero około 4 miesiąca, kosmetyków pielęgnacyjnych warto używać już od pierwszych tygodni ciąży.

Regularne peelingi

Systematyczne złuszczanie naskórka nie tylko wygładza i ujędrnia skórę, ale także zapewnia lepszą absorpcję substancji aktywnych zwartych w kremach. Dzięki temu kosmetyk będzie działał efektywniej.

Można korzystać z peelingów dostępnych w drogeriach lub aptekach albo domowej roboty mieszankach. Wystarczy zmieszać cukier z wybranym olejem i dodać kilka kropel cytryny. Innym produktem, który nadaje się na domowy peeling, jest sól gruboziarnista. Można stosować ją solo albo zmieszać z oliwą z oliwek. Peeling najlepiej wykonywać 2 razy w tygodniu.

Zdrowa dieta i dużo wody

Optymalne nawilżenie skóry od wewnątrz, zapewni jej odpowiednią elastyczność i sprężystość. Dzięki temu będzie wzmocniona, a ryzyko pojawienia się nieestetycznych rozstępów zminimalizowane.

W ciąży każda kobieta powinna zdrowo się odżywiać. Warto spożywać duże ilości warzyw i owoców, szczególnie szpinak, który zawiera cenne w ciąży żelazo. Inne produkty warte uwagi to sałata, owoce cytrysowe, chude mięso, a także mleko i jego przetwory. Dzięki temu organizm otrzyma wszelkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, które wpłyną pozytywnie na kondycję skóry.

Ciąża to trudny okres dla skóry, która musi dostosować się do zmian zachodzących w organizmie kobiety. Dbanie o nią kompleksowo pozwoli zapobiec pojawieniu się rozstępów i wiotkiej skóry po ciąży. Jeśli jednak niedoskonałości się pojawią, nie należy porzucać regularnej pielęgnacji. Po pewnym czasie rozstępy zbledną i będą mniej widoczne, a wystający brzuszek się wchłonie.

BST

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *