wakacje z dzieckiem
Gdzie najlepiej spędzić wakacyjny czas wolny z naszą pociechą i na co zwracać uwagę przy wyborze? | fot.: Fotolia

Jak wydajnie i kreatywnie spędzić wakacje z naszym dzieckiem

Wakacje nadchodzą dużymi krokami, a niezmiernie dobra pogoda na zewnątrz – jak na polskie standardy – tylko zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak, sytuacja stać się może trudniejsza, gdy przyjdzie nam spędzić wolne z naszym potomkiem. Dzieci młodsze i starsze wymagają od nas nieustannej uwagi, a zapewnienie im wydajnych i interesujących wakacji jest często zadaniem wymagającym. Gdzie najlepiej spędzić wakacyjny czas wolny z naszą pociechą i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wiek dziecka a wybór miejsca wypoczynku

Wiek, w jakim jest się nasze dziecko, stanowi często wyznacznik do miejsca i sposobu spędzania wolnego czasu. Im młodsza jest pociecha, tym trudniejsza i bardziej męcząca okazać się może podróż w odleglejsze miejsca, np. lot samolotem. Oczywiście, nie każdy maluch reaguje gwałtownie i negatywnie na poruszanie się różnorodnymi środkami transportu, jednak warto wziąć pod uwagę taką możliwość, jeśli myślimy o spędzeniu wakacji za granicą. Jednakże, w takich przypadkach świetną alternatywą okazać się może spędzenie czasu wolnego nad polskim morzem (choć tu ceny raczej mogą zniechęcać) czy nad jeziorem. Nie będzie wymagać to od nas pokonania większych odległości, a sprawi, że podróż okaże się bardziej komfortowa i krótsza. Zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci nie zawsze mnogość atrakcji stanowi o jakości wypoczynku. Dzieciom spodobać się może wypad do lasu, agroturystyka czy wakacje u rodziny na wsi.

Dla dużej części rodziców okres wakacyjny staje się kolejnym wyzwaniem wobec tego jak zorganizować czas i odpoczynek dziecku. Zwłaszcza wśród rodzin, gdzie wszyscy pracują, a pociecha zostaje sama w domu lub z opiekunką. Dobrym wyjściem w tej perspektywie okazać się mogą weekendowe rodzinne wspólne gry i zabawy czy chociażby piesze wycieczki po okolicy. Wszystko, co wiązać się będzie z grupowym spędzeniem czasu pozwoli nam zacieśnić więzy rodzinne oraz dać poczucie bezpieczeństwa i miłości dziecku. Duże miasta oferują place zabaw, parki linowe czy trampolinowe. Możemy także zdecydować się na park rozrywki: dinozaury, bajkowe krainy czy lunaparki.

Najlepsze i najbardziej interesujące sposoby na spędzenie wakacji z dzieckiem

Istotne w tym przypadku będzie zróżnicowanie oraz wprowadzanie nowych inicjatyw i pomysłów, które pozwolą zwiększyć kreatywność oraz wyobraźnię naszego dziecka. Wszelkie wakacje oparte na wspólnym zwiedzaniu, poznawaniu nowych miejsc oraz uczeniu się nowych rzeczy okażą się bardzo korzystnym pomysłem. Nie tylko rozbudzą zainteresowanie młodszego członka rodziny, ale i zachęcą go do poszerzania wiedzy. Możemy też pomyśleć nad bardziej kreatywnymi inicjatywami, do których należą zajęcia muzyczne, plastyczne, czy różnego rodzaju projekty edukacyjne. Jednak pamiętajmy – przede wszystkim wakacje to czas „resetu”, także dla zmęczonego rutyną młodego człowieka. Postawmy na zabawę, a nawet zwykłą (choć niezbyt długą) nudę, która sprzyja kreatywnym pomysłom, zamiast na formy regularnej nauki. Oczywiście obóz sportowy czy językowy będzie doskonałą rozrywką, ale nie oczekujmy, że dziecko będzie w czasie letnim ślęczeć nad książkami. Na to przyjdzie czas jesienią.

Wakacje mogą okazać się dla dziecka jednym z najprzyjemniejszych okresów w jego życiu, ale i utrwalić się mogą w jego pamięci jako niekończący się okres nudy i braku zajęć. To właśnie od nas, w dużej mierze, zależy jak zapamięta je nasza pociecha. W wybieraniu odpowiednich zajęć i sposobów spędzania czasu powinniśmy opierać się na zainteresowaniach i hobby dziecka, co pozwoli nam podjąć najlepszą decyzję.


MPR

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *