dziewczynki w czerni trenujące balet nowoczesny
Jeśli pozwolisz wpuścić się do dziecięcego świata pasji, zbudujesz zaufanie i sprawisz, że młody człowiek będzie chętnie dzielić się z Tobą osiągnięciami czy nową wiedzą | fot.: stock.adobe.com

Jak pomóc dziecku w rozwijaniu jego pasji?

Jeśli jesteś rodzicem, prawdopodobnie dasz z siebie wszystko, aby Twoje dziecko mogła jak najlepiej się rozwijać. Jednym z tego aspektów jest inwestowanie w dziecięce pasje, aby latorośl zdobywała wiedzę i umiejętności w obszarach, które ją interesują. Nie chodzi tutaj tylko o środki finansowe (chociaż one też są ważne), ale też o szeroko rozumiane wsparcie w rozwijaniu swoich zainteresowań.

Daj się porwać!

Jak bardzo egzotyczne nie wydawałoby się hobby Twojego dziecka, spróbuj się nim szczerze zainteresować. Daj swojemu dziecku czas i miejsce, aby mogło się podzielić z Tobą swoimi fascynacjami. Nie musisz nawet nic wiedzieć w danej dziedzinie. Wystarczy słuchać, żeby dziecko czuło się rozumiane.

Jeśli pozwolisz wpuścić się do dziecięcego świata pasji, zbudujesz zaufanie i sprawisz, że młody człowiek będzie chętnie dzielić się z Tobą osiągnięciami czy nową wiedzą. Dla kilkuletnich dzieci będziesz prawdopodobnie pierwszą osobą, której się pochwalą. Dla starszych… Cóż niekoniecznie, co nie znaczy że Twoje zainteresowanie jest dla nich nieważne. Warto też każdy postęp docenić. Pochwalić. W taki czy inny sposób zmotywować do dalszego działania.

Pomóż w organizacji

Szkoła, prace domowe, obowiązki, korepetycje, zajęcia pozalekcyjne… Dla kilku(nasto)letniej głowy trudno jest nad tym wszystkim zapanować. Jeśli jest taka potrzeba pomóż w zaplanowaniu tygodnia, tak aby na wszystko znalazł się czas. I pamiętaj przy tym, że rozwijanie zainteresowań jest równie ważne jak szkolne nauka. Ani jedno, ani drugie nie powinno być zaniedbywane. Ułatwiaj zdobywanie materiałów, znalezienie dodatkowych zajęć. Będzie to prawdopodobnie wymagało czasu, energii i – zapewne – środków finansowych, ale uwierz – naprawdę warto.

Zapewnij przestrzeń

Czas wolny i nuda to najpotężniejsze siły uwalniające dziecięcą kreatywność. Nie każda chwila musi być spędzona produktywnie. Pozwól, aby w ciągu dnia był czas, w którym nie jest zaplanowane absolutnie nic. I dopilnuj, aby nie został spędzony przed ekranem.

W takiej sytuacji młody człowiek tym chętniej sam zabierze się za swoją pasję. W innym wypadku może ona łatwo zginąć w ferworze codzienności albo przeciwnie – narzucona, stać się obowiązkiem zamiast przyjemnością.

Wspieraj poszukiwania

Może być tak, że Twoja latorośl nie znalazła jeszcze dziedziny, w której czuje się najlepiej. W takiej sytuacji podrzucaj nowe pomysły, daj szansę na próbowanie absolutnie nowych rzeczy. Nie patrz stereotypowo – dziewczynki nierzadko uwielbiają strzelanie z łuku, a chłopcy z kolei pisanie wierszy. I powtórzę raz jeszcze: pozwól dziecku się nudzić. Niech samo zacznie szukać po szafkach kredek.

Nic na siłę

Jeśli dziecko straci zajawkę, owszem, spróbuj zmotywować. Ale miej także na uwadze, że dziecięce zajawki są często mocno nietrwałe. Może być też tak, że nasz pasjonat po prostu potrzebuje trochę przerwy i za jakiś czas zainteresowanie wróci. A jeśli nie wróci, jego miejsce na pewno zajmie równie ciekawe, nowe hobby. I je także trzeba będzie wpierać.

MPI

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *