dwie śliczne dziewczynki bliźniaczki na trawie
Nawet w starożytności wierzono, że magiczna więź naprawdę istnieje | fot.: stock.adobe.com

Fakty i mity na temat bliźniaków – czy rzeczywiście łączy je wyjątkowa więź?

Bliźnięta to specyficzny rodzaj rodzeństwa. Wielu ludzi zakłada, że zawsze łączy je wyjątkowa więź, jedno bez drugiego nie może żyć lub że są w jakiś sposób połączeni psychicznie i wiedzą, co drugie odczuwa w danym momencie. Jak jest naprawdę? Czy rodzeństwo, które przyszło na świat w niewielkim odstępie czasu i razem rozwijało się przez dziewięć miesięcy wcześniej, naprawdę miało możliwość utworzenia jakiegoś specjalnego połączenia? Nawet w starożytności wierzono, że magiczna więź naprawdę istnieje.

Wspólne wychowanie

Dzieci te są zazwyczaj wspólnie wychowywane w tym samym środowisku. Nabierają więc podobnych cech charakteru ze względu na to, w jakim towarzystwie są wychowywane i jak są traktowane. Tworzy się przez to wyjątkowa więź. Proces logicznego rozumowania następuje w ten sam sposób, ze względu na podobieństwo wspomnień. Mają również wspólne, wręcz takie same skojarzenia, odkąd praktycznie cały czas przebywają w swoim towarzystwie. Częsty jest tutaj element współzawodnictwa, który pozwala na lepszy rozwój dzieci i wzmaga ciągłą chęć do bycia coraz lepszym. Wiele osób, które chciałoby rodzeństwo, wskazuje na chęć posiadania bliźniaka ze względu na „braterską”, czy „siostrzaną” więź, która się wtedy tworzy. Bliźniaki mają jednak problemy z wykształceniem własnej indywidualności, gdyż jest to trudny proces, gdy dwie osoby zachowują się tak samo.

Bratnia dusza

Bliźniak to taka bratnia dusza, która od urodzenia jest przy Tobie. Rozumie i wspiera, a także motywuje do działania. Jest jak Twój dobry doradca, który chce jak najlepiej. Nieobce jest im pojęcie „bratniej duszy”. Jest to ktoś, z kim człowiek rozumie się na innym poziomie, zna Twoje wszystkie upodobania i przyzwyczajenia i w pełni cię akceptuje. Jest też największym wsparciem, do którego zawsze możesz się zwrócić, bo jest przy Tobie. Ufasz mu, ze względu na rzeczy, które Was łączą. Przecież to taki „Ty”, tylko że o parę minut starszy lub młodszy. Nić porozumienia, jaka łączy rodzeństwo tego typu jest niezastąpiona. Ludzie wręcz wierzą, że potrafią one sobie czytać w myślach, rozumieją się bez słów. Czasem ich rozdzielenie wpływa na nie bardzo negatywnie. Popadają w depresję, mają myśli samobójcze, nie mogą jeść i spać. Dobrze czują się tylko w swojej obecności, a gdy nie są blisko, tęsknią przeokropnie.

Przyjaciel na zawsze

Przyjaciele odchodzą i przychodzą, a rodzeństwo jest na zawsze. Z tego względu więź między bliźniakami jest jeszcze bardziej nieprzeciętna. Jej wyjątkowość polega na stałości istnienia. Nawet jeśli rodzeństwo rozejdzie się w różne strony, dalej istnieje możliwość spotykania się na uroczystościach rodzinnych, weselach i komuniach. Wychowują się razem, często są traktowani jak jedne organizm, który lubi te same rzeczy i któremu należy się tyle samo uwagi. W literaturze i dokumentach pojawiają się przypadki bliźniąt, które odczuwały ból w miejscach, gdzie np. ukłuto igłą drugiego.

Nie ma wątpliwości, że czynniki środowiskowe wpływają na formowanie się niesamowitej więzi i połączenia między bliźniętami. Czy dzieje się to jednak za sprawą magii, czy sztuczek? W każdym stwierdzeniu leży ziarenko prawdy.

JMA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *