uśmiechnięta dziewczynka
Symptomy Zespołu Aspergera często nie są zauważane przez ich rodziców | fot.: stock.adobe.com

Czym jest zespół Aspergera? W jaki sposób się objawia?

Zespół Aspergera określany jest jako łagodniejsza forma autyzmu. Osoby, które borykają się z tym zaburzeniem rozwojowym postrzegają swoje otoczenie w dosyć specyficzny sposób. Jakie są więc jego charakterystyczne objawy?

Czym jest Zespół Aspergera?

Zespół Aspergera zaliczany jest do spektrum autyzmu. Często oceniany jest błędnie jako choroba, natomiast jest to całościowe zaburzenie rozwojowe, które zaczyna się już na etapie wczesnego dzieciństwa. U osób z tym zaburzeniem dostrzega się specyficzne cechy w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, w życiu społecznym oraz w adaptacji do zmian.

Symptomy Zespołu Aspergera często nie są zauważane przez ich rodziców. Objawy te są natomiast mylnie interpretowane jako trudny wiek dorastania. Rozwój fizyczny dzieci z tym zaburzeniem przebiega prawidłowo, a oznaki tej formy autyzmu dostrzegane są najczęściej, kiedy dziecko nauczy się mówić lub jeszcze później.

Objawy Zespołu Aspergera

Tym co odróżnia dzieci z Zespołem Aspergera od innych osób autystycznych jest brak upośledzenia umysłowego lub zaburzeń mowy. Mają one jednak zdolność do szybkiego uczenia się w określonych dziedzinach nauki. Symptomy Zespołu Aspergera możemy zauważyć u dziecka, podczas kontaktów z innymi osobami. Mowa ciała, reakcje na zmiany czy sposób komunikacji międzyludzkiej znacząco różni się od zachowania jego rówieśników.

Osoby borykające się z tą łagodną odmianą autyzmu mają trudności z dostosowaniem się do panujących zasad w danej grupie społecznej lub instytucji. Często przejawiają niewłaściwe zachowania społeczne i emocjonalne. Nie lubią również przebywać w grupie.

Problemy w komunikacji werbalnej i niewerbalnej polegają u nich na unikaniu kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, ograniczonej i nieadekwatnej gestykulacji oraz używaniu niecodziennego dla dzieci słownictwa. Dość powszechnym objawem tej formy autyzmu jest echolalia, czyli powtarzające się słowa, zwroty lub całe zdania, które nie mają związku z sytuacją, w której dana osoba aktualnie się znajduje.

Charakterystyczną cechą dzieci z Zespołem Aspergera jest również brak umiejętności rozpoznania sarkazmu, żartu czy metafory. Słowa, które inni wypowiadają w jego obecności traktują dosłownie.

Osoby z Zespołem Aspergera tworzą swój mały świat, w którym nie ma miejsca na nagłe zmiany. Niezwykle trudno im dostosować się do nowych sytuacji, a zaburzenie ich codziennej rutyny jest dla nich ogromnym problemem. Preferują działania powtarzające się, czyli tzw. stereotypie ruchowe, które występują zazwyczaj w momencie napięcia emocjonalnego. Charakterystyczne są nich również nietypowe zainteresowania o bardzo wąskim zakresie.

Podsumowanie

Zespół Aspergera nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwojowym, uznawanym za łagodniejszą formę autyzmu. Osoby, u których występuje ta dysfunkcja posiadają wiele specyficznych cech, które utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie. Należą do nich: problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi osobami, trudności z dostosowaniem się do zasad panujących w danym miejscu, ograniczona mowa ciała, stereotypie czy echolalia.

MJA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *