Bill Gates i Steve Jobs
Zarówno Bill Gates, jak i Steve Jobs bez wątpienia pozostaną legendami branży komputerowej | fot.: Joi Ito from Inbamura, Japan / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Bill Gates i Steve Jobs, czyli legendarni wizjonerzy, którzy stworzyli potęgi przemysłu komputerowego

Pierwszy komputer powstał w 1946 roku, a jego proces budowy został zapoczątkowany przez potrzebę stworzenia tablic balistycznych, które miał służyć amerykańskim siłom zbrojnym. Technologia komputerowa na przestrzeni lat zaliczyła olbrzymi skok, a wpływ na ten rozwój mieli przede wszystkim Bill Gates oraz Steve Jobs.

Bill Gates

Bill Gates urodził się 28 października 1955 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest to nie tylko amerykański informatyk oraz przedsiębiorca, ale również filantrop, główny architekt oprogramowania i prezes zarządu korporacji Microsoft. Firma Microsoft powstała w 1975 roku. Jest to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, które w największej mierze jest znane, jako producent systemów Microsoft Windows, MS-DOS, jak również oprogramowania biurowego Microsoft office. Firma ta daje możliwość wykorzystania przez firmy i ludzi swojego całego potencjału, jakim dysponują.

Bill Gates, a właściwie William Henry Gates, swoje pierwsze pieniądze zarobił już, jako nastolatek. Razem ze swoimi kolegami otrzymał propozycję pracy, jako programista udoskonalający kod BASIC. Po ukończeniu szkoły zdecydował, że będzie studiować na Harvardzie, czyli na jednym z najlepszych uniwersytetów na całym świecie. I to właśnie w tym okresie Bill Gates wpadł na pomysł, aby wraz ze swoim przyjacielem Paulem Allanem zaproponować firmie MITS zakup interpretera języka BASIC na platformę Altair 8800. Gates wspólnie z Allenem postanowili rozpocząć wspólną współpracę i właśnie w taki sposób powstała firma Microsoft.

Steve Jobs

Steve Jobs, a właściwe Steven Paul Jobs, urodził się 24 lutego 1955 roku w San Francisco. Zmarł 5 października 2011 roku w Palo Alto. Steve Jobs był jednym z trzech założycieli, przewodniczący rady nadzorczej oraz były prezes firmy Apple Inc. Prezesem przedsiębiorstwa został w 1997 roku. Był on pierwszą osobą, która dostrzegła potencjał w myszy komputerowej oraz całym środowisku graficznym. Właśnie z tego powodu w późniejszym okresie duży sukces odniósł komputer Macintosh, jak również system graficzny o nazwie Mac Os.

iMac wprowadzony przez firmę Apple na rynek spowodowało, że uległa znacznemu polepszeniu kondycja przedsiębiorstwa. iMac był pierwszym komputerem, w którym kładziono duży nacisk nie tylko na możliwości, ale również na wygląd. Dzięki niemu na rynek został dopuszczony do sprzedaży odtwarzacz muzyczny iPod, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Oprócz tego jednym z najbardziej charakterystycznych urządzeń z firmy Apple jest iPhone oraz iPad.

Niestety odniesienie wielkiego sukcesu na rynku komputerowym nie uchroniło Steve’a Jobs’a przed groźną chorobą. Bowiem poddał się on operacji usunięcia trzustki w 2004 roku, gdyż wykryto w tym miejscu nowotwór złośliwy. Z kolei w 2009 roku przeszedł kolejną operację. Tym razem na przeszczepienie wątroby.

Zarówno Bill Gates, jak i Steve Jobs bez wątpienia pozostaną legendami branży komputerowej. Bowiem to dzięki nim przemysł ten mógł się rozwinąć w tak szybkim tempie.

SKA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *