uczące się dziecko
Przede wszystkim musimy pamiętać, że tak jak przed ciężkim treningiem, tak i przed nauka musimy się trochę rozgrzać | fot.: stock.adobe.com

Akcesoria i materiały które pomogą twojemu dziecku w nauce

Przez wszystkie lata w szkole byłeś prymusem, nigdy nie miałeś problemu z nauka, a dla twojego dziecka nauka to prawdziwa męczarnia? Jeśli zastanawiasz się jak mu pomóc koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł! 

Co się dzieje z moim dzieckiem?

Weź głęboki oddech. To, że twój smyk ma problemy z koncentracją podczas nauki nie zmienia faktu, że jest on w stanie nauczyć się materiału przerabianego w szkole. Jedyne co musisz zrobić to wyjść do niego z pomocną dłonią, a dokładniej z materiałami, które pomogą mu w nauce.

Jak zachęcić młodego ucznia do nauki?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że tak jak przed ciężkim treningiem, tak i przed nauka musimy się trochę rozgrzać. Zanim zaczniecie, zagrajcie w jakąś prostą grę na przykład „Widzę coś …(żółtego)”. Zadaniem twojego współzawodnika jest zgadnąć O czym mówisz. W ten sposób zainteresujesz go i zdobędziesz jego uwagę. Kiedy już się rozgrzejecie, możecie przejść do sedna sprawy.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym twoje dziecko z pewnością chętniej podejmie się trudnego zadania.

Pierwszym i najczęściej spotykanym jest nauka za pomocą skojarzeń. To idealny sposób, aby zainteresować nasze dziecko, rozbudzić jego wyobraźnię i podświadomie zmusić do odrobiny koncentracji. Oczywiście jest to świetny sposób na zapamiętywanie.

Innym przykładem jest dzielenie wszystkich informacji kolorystycznie. Tu świetnie sprawdzają się różne mazaki do podkreślania. Dla dzieci, które są wzrokowcami jest zdecydowanie łatwiej zapamiętać tekst, który podkreślony był jakimś kolorem. Ciekawostką jest to, że to właśnie odcienie zieleni najlepiej poruszają nasze komórki mózgowe do pracy.

Powinniśmy zainwestować również w różnobarwne karteczki samoprzylepne. Dużo bardziej przykuwają one uwagę dziecka niż zwykle białe kartki. Intrygującym i dającym satysfakcjonujące efekty jest pomysł z rozwieszaniem kolorowych kartek z materiałem do nauki w różnych pomieszczeniach w domu. Na meblach, na lodówce, w rogu ekranu telewizora, tak aby były w miejscach dostępnych dla naszego smyka. Chcąc nie chcąc będzie zwracał uwagę na dodatki na meblach, przyswajając sobie w ten sposób materiał, który będzie na nich zapisany.

Niektóre dzieciaki są zdecydowanymi słuchowcami, wiec ich nauka wymaga od nas więcej zaangażowania. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy czytanie na głos. Niestety nie zawsze mamy na to czas, aby po kilka razy czytać materiał do nauki naszemu brzdącowi. Dlatego warto zainwestować w niedrogi dyktafon, na który będziemy mogli nagrać raz przeczytane na głos notatki. W ten sposób my zaoszczędzimy czas, a nasze dziecko będzie mogło spokojnie się uczyć.

Kolejnym bardzo lubianym przez młodych uczniów sposobem jest pisanie na bieżąco na tablicy. Pomyśl nad kupnem średniej wielkości tablicy ścieralnej, po której można pisać mazakami. Gwarantuje, że twoje dziecko będzie zachwycone takim sposobem nauki.

Podsumowując, każdy uczy się inaczej. Nie ma na to konkretnej metody. Jest bardzo dużo możliwości, które pomogą nam w nauce. Dlatego warto popracować z naszym dzieckiem nad każda z nich, żeby dowiedzieć się, co nie męcząc go, przyniesie oczekiwane efekty i oczywiście same bardzo dobre oceny. W końcu do tego dążymy.

PZG

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *