domek muminków
"Muminki" Tove Jansson. Seria opowieści o krainie przyjaznych stworzeń pozwala obyć się z pożegnaniami i uczy akceptacji tego, że na pewne rzeczy nie ma się wpływu | fot.: stock.adobe.com

Zestawienie cenionych książek fabularnych dla dzieci, które korzystnie wpływają na ich rozwój

Wielu rodziców stara się zadbać o to, aby ich dzieci czytały książki. W czasach łatwego dostępu do gier komputerowych, kreskówek i social mediów zadanie wydaje się być trudniejszym niż kiedykolwiek. Pojawia się też pytanie, jakie książki będą w stanie jednocześnie zainteresować pociechy i pozytywnie wpłynąć na ich rozwój? Choć na rynku każdego dnia pojawiają się nowe książkowe propozycje dla najmłodszych, pewne tytuły się nie starzeją i wciąż warto zaproponować je kilkulatkom. Które z nich są szczególnie warte przeczytania?

Przyjazne historie z morałem

Dzieciom zaczynającym dopiero swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, warto jest przedstawić powieści, których fabuła osadzona jest w przyjaznym, zrozumiałym dla najmłodszych świecie. Dobry wpływ na rozwój emocjonalny maluchów mają niewątpliwie powieści Astrid Lindgren. „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka” w zabawnych historiach przekazują wiele pozytywnych wartości, takich jak siła przyjaźni czy waga niesienia pomocy innym. Równie dobrym wyborem będą „Muminki” Tove Jansson. Seria opowieści o krainie przyjaznych stworzeń pozwala obyć się z pożegnaniami i uczy akceptacji tego, że na pewne rzeczy nie ma się wpływu. Przede wszystkim jednak pomaga oswoić lęki. Najmłodszym, którzy dopiero uczą się składać zdania, warto przedstawić książki z serii „Czytam sobie” dostosowane do poziomu ich umiejętności. Starannie wyselekcjonowane historie przekazują uniwersalne wartości i zachęcają do dalszej nauki.

Książki dla trochę starszych

Dzieci w wieku ośmiu – dziewięciu lat potrafią już zrozumieć wiele abstrakcyjnych pojęć i poważnych sytuacji. Dlatego tej grupie dedykowanych jest zdecydowanie więcej książek niż maluchom. Uwadze rodziców nie powinna umknąć seria o „Harrym Potterze”. Przezwyciężenie strachu, znaczenie przyjaźni i potęga miłości, szczególnie tej rodzicielskiej, to główne wartości przekazywane przez przygody młodych czarodziejów. Pociechy, które nie są jeszcze gotowe na pozycje takich gabarytów, mogą sięgnąć po książki Martina Widmarka. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz „Nelly Rapp” na pewno przypadną maluchom do gustu. Zwalczanie strachu śmiechem, odwaga i wspieranie innych towarzyszą bohaterom tych serii na każdym kroku. Warte uwagi są również „Opowieści z Narnii„, które mogą pomóc docenić nie zawsze uwielbiane rodzeństwo. Książką, która uświadomi dzieciom, że warto być grzecznym jest bez wątpienia „Charlie i fabryka czekolady” napisana przez Roalda Dahl.

Mądrze i ciekawie

Książki muszą przede wszystkim podobać się czytelnikom. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Warto więc wybierać powieści, w których nauka jest jedynie skutkiem ubocznym dobrej zabawy. Pociechy naprawdę zainteresowane fabułą będą chętnie zastanawiały się nad przygodami bohaterów. Z pewnością same zaczną zadawać pytania. Szczególnie w przypadku powieści poruszających trudniejsze tematy, ważna jest obecność opiekunów i ich gotowość do rozmowy. Dzięki temu dzieciaki szybko nauczą się radzenia sobie ze strachem i reagowania w trudnych sytuacjach.

MRY

About admin

Check Also

rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości: jak wpływa na rozwój dziecka?

Rodzicielstwo bliskości, oparte na budowaniu głębokiej więzi emocjonalnej i fizycznej między rodzicem a dzieckiem, odgrywa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *