Małe psy i kotki są szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju zakażenia i inne dolegliwości. Warto wiedzieć, z jakimi problemami najczęściej mogą się zetknąć oraz jak sobie wtedy poradzić i w jaki sposób przeciwdziałać zagrożeniu.
Dolegliwości małych szczeniaków
Małe pieski są narażone na różne choroby. Młody organizm i wciąż niedojrzały układ immunologiczny, bardzo często nie są w stanie sprostać różnym bakteriom i wirusom. Jednym z najbardziej popularnych jest nosówka. Może na nią zachorować każdy pies, a najczęściej szczeniaki od 2 do 5 miesiąca życia. Choroba atakuje migdałki i węzły chłonne zwierzaka. Zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z chorym psem, więc należy izolować szczeniaki jeżeli tylko wystąpi jakiekolwiek podejrzenie wystąpienia choroby. Leczenie nosówki, polega na podawaniu surowicy, a także innych preparatów immunostymulujących.
Kolejną chorobą, która może dotknąć małe pieski jest perwowiroza, czyli zapalenie jelit i żołądka. Zakażenie odbywa się drogą pokarmową. Chorobę diagnozuje się na podstawie testów z krwi i leczy się poprzez podanie surowicy, głodówkę, kroplówki i antybiotyki.
Warto także wspomnieć o chorobie Rubertha, która dotyczy wątroby. Jest ona bardzo zaraźliwa i szczenięta mogą się nią zarazić po bliskim kontakcie z chorym psem. Leczenie polega na łagodzeniu objawów poprzez podawanie antybiotyków i sterydów, a także witamin.
Dolegliwości małych kotków
U kotów, także mogą mieć miejsce, różne mniej lub bardziej poważne choroby i dolegliwości. Przede wszystkim, warto podkreślić, że są one trudniejsze do zdiagnozowania. Jedną z częstszych chorób jest koci katar. Może on wystąpić zarówno u młodych jak i starych kotów. Należy go leczyć lekami, które wzmocnią odporność oraz kroplami.
Popularne są także choroby układu moczowego. Kluczem do wyleczenia jest jak najszybsze zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiednich leków. W małych kotków może także wystąpić parowiroza.
Niestety warto zaznaczyć, że u młodych kotków mogą także wystąpić pewne choroby nieuleczalne. Najbardziej znaną jest wścieklizna, przed którą skutecznie chronią szczepionki. Warto też wspomnieć o kociej białaczce, która zwykle pozwala kotom na przeżycie 2 do 3 lat.
Kocie dolegliwości, to bardzo szeroka grupa chorób, które można by długo wymieniać, zwłaszcza jeżeli chodzi o małe kotki. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów u swojego pupila warto więc podjąć odpowiednie działanie i wdrożyć leczenie, aby wyleczyć zwierzaka i przynieść mu ulgę w cierpieniu.
Zarówno w przypadku szczeniaków jak i małych kociaków zaniepokoić powinna podwyższona temperatura, apatia, biegunka, kaszel, wzdęcia, brak apetytu, skurcze czy przyspieszony oddech. Aby ochronić swoich pupili przed zarażaniem, przede wszystkim powinno się stosować szczepienia ochronne. Przestrzeganie kalendarza szczepień jest niezwykle istotne, dlatego nie należy zaniedbywać tego obowiązku.
AKU