książka w bibliotece
Nawet podróżując dużo i często, mamy wciąż wiele ograniczeń, które sprawiają, że nie będziemy w stanie odwiedzić każdego kraju. Tutaj z pomocą przychodzą książki podróżnicze | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze książki podróżnicze

Podróżowanie w różne mniej lub bardziej odległe zakątki świata to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów, by poznawać zupełnie innych ludzi, kultury, tradycje czy języki. Poprzez zgłębianie tajników różnych grup etnicznych, nacji czy plemion jesteśmy w stanie zbudować w naszych głowach choć w niewielkim stopniu obraz świata i tego jak wygląda.

Książki podróżnicze, czyli zapis fascynujących wypraw

Niestety nie sposób w ciągu naszego życia być absolutnie wszędzie i zobaczyć najwspanialsze zakamarki świata. Nawet podróżując dużo i często, mamy wciąż wiele ograniczeń, które sprawiają, że nie będziemy w stanie odwiedzić każdego kraju. Tutaj z pomocą przychodzą książki podróżnicze. Otóż książki podróżnicze są zapisem z różnych ciekawych miejsc na ziemskim globie. Luzie z całego świata poruszają się po planecie, by zwiedzać, poznawać i łaknąć. Dzięki temu później mogą w formie literackiej przedstawić to co zobaczyli, jakie odnieśli wrażenia oraz co ich zaciekawiło. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że idealne książki podróżnicze nie istnieją. Co to właściwie oznacza?

Różne punkty widzenia – o czym warto pamiętać?

To znaczy, że pozycje opisujące na przykład Grecję i jej historię oraz ciekawe miejsca, które można zobaczyć będą pisane z dwóch perspektyw – wewnętrznej oraz zewnętrznej. W konsekwencji oznacza to tyle, że osoba mieszkająca na co dzień w Grecji i opisująca to miejsce będzie miała ogromną wiedzę na temat miejsc, na które często turyści czy podróżnicy nie zwracają uwagi. Głos osoby z zewnątrz, czyli mieszkańca kraju jest bardzo istotny. Ale nie będzie obiektywny. Nieobiektywny głos będzie również jeśli do Grecji przyjedzie podróżnik z zewnątrz i zwiedzając ten kraj napisze swoją książkę podróżniczą. Zawsze istnieje ten czynnik, że na inne kultury czy nacje patrzymy przez pryzmat własnej. Nawet jeśli proces ten odbywa się podświadomie, to procesy myślowe przepuszczają wszystko to co możemy zobaczyć przez filtr obrazów dobrze nam znanych. Dlatego też najlepszymi książkami podróżniczymi opisującymi dany obszar będą obie te pozycje. To znaczy warto jest konfrontować różne punkty widzenia i spróbować przeczytać kilka pozycji pisanych z różnych perspektyw. Dzięki temu obraz jaki się wyłoni będzie zdecydowanie ciekawszy i pełniejszy.

Książki podróżnicze pozwalają przenieść się w najbardziej odległe zakątki planety

Książki podróżnicze pełnią przede wszystkim funkcję kompensacyjną. To znaczy mając świadomość, że nigdy nie odwiedzimy różnych zakątków świata, możemy zwiedzać je bez konieczności przekraczania progu własnego mieszkania. Książki pozwalają czytelnikom poznać realia życia w zupełnie odmiennych kulturach, jednocześnie poszerzając świadomość na temat świata i tego, jak wygląda jego obraz społeczny, polityczny czy przyrodniczy. Jedne książki są swoistym zapisem drogi, wędrówki, jaką odbywa podróżnik, inne z kolei mają formę bardziej reportażową i pokazują w soczewce konkretne elementy życia w danym miejscu na ziemi, a krajobraz dookoła jest po prostu ciekawym tłem społecznym i kulturowym. Najlepsze książki podróżnicze to lektury zróżnicowane, pokazujące zupełnie odmienne punkty widzenia. Dzięki temu czytelnik może wyciągnąć wiele pouczających wniosków na temat otaczającego świata.

NBL

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *