ilustracja biblioteka
Czytanie pomaga w doświadczeniu chwilowego ukojenia, zajmuje czas i bieg myśli oraz stanowi świetną rozrywkę | fot.: stock.adobe.com

Literatura na czas pandemii – kilka książek, które warto mieć w biblioteczce

Ostatnie pół roku dało się we znaki nam wszystkim. Niezwykle stresujące okoliczności sprawiły, że wiele osób, chcąc jakoś oderwać się od przykrych wydarzeń i wszechobecnej, ogarniającej samotności, zwróciło się w stronę literatury. Czytanie pomaga w doświadczeniu chwilowego ukojenia, zajmuje czas i bieg myśli oraz stanowi świetną rozrywkę. Jednakże wybór literatury, która spełni wszystkie te oczekiwania, może być trudny. W związku z powyższym przygotowaliśmy wybór trzech, bardzo różnych książek, idealnych na czas kwarantanny, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

1) Shantaram, Gregory David Roberts

Shantaram jest opartą na prawdziwych wydarzeniach historią Australijczyka, urodzonego w 1952 r., którego życiowe przygody starczyłyby na scenariusz dla co najmniej kilku osób. Pozostawiony przez ukochaną, poświęca się życiu przestępczemu oraz uzależnieniom; po schwytaniu przez policję i skazaniu, ucieka z więzienia i przedostaje się do Indii, w których pozostaje na bardzo długi czas. Mieszka w slumsach, w których niesie pomoc ubogim, ponadto zaciąga się do mafii, aby później walczyć w Afganistanie w szeregach Armii Czerwonej. Oprócz tego spotyka tajemniczą, piękną kobietę, do której zaczyna żywić głębokie, silne uczucie. Shantaram to ponad 800-stronicowa książka, która zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników, z pewnością pomoże przetrwać trudne chwile podczas lockdownu.

2) Seria Millenium, Stieg Larsson

Tym razem proponujemy coś prawdziwym fanom kryminałów. Millenium Stiega Larssona to słynna na całym świecie seria książek, która doczekała się wielu znamienitych nagród, kilku adaptacji filmowych oraz uwielbienia zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Seria przedstawia losy Mikaela Blomkvista, dziennikarza śledczego i redaktora, oraz Lisbeth Salander, genialnej hakerki i reasercherki; oboje, wykonując pozornie proste zlecenie, wplątują się w niebezpieczną sytuację, z której wydaje się nie być ucieczki. Millenium Stiega Larssona to trzytomowy cykl; po śmierci autora zostały wydane kolejne części, napisane przez Davida Lagercrantza, jednak my polecamy zapoznanie się przede wszystkim z oryginalną trylogią.

3) Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz, Mary Shelley

Wielu osobom znalezienie produktywnego zajęcia na czas kwarantanny sprawiało szczególną trudność. Być może lektura książki Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz autorstwa matki powieści science-fiction, Mary Shelley, natchnie Twój proces twórczy i udowodni, że to podczas najtrudniejszych warunków rodzą się najwybitniejsze arcydzieła. Wiele osób z pewnością słyszało o Frankensteine, głównie za sprawą wielu adaptacji filmowych, mało kto jednak miał książkę w rękach. Ta wspaniała, mroczna i jednocześnie niezwykle poruszająca powieść od wieków zachwyca i inspiruje swoich czytelników.  Pomysł na książkę narodził się podczas wyjątkowo deszczowego i zimnego lata roku 1816, wywołanego wybuchem indonezyjskiego wulkanu Tambora. W wyniku niesprzyjających warunków zewnętrznych, Mary Shelley, pozostająca w willi nad Jeziorem Genewskim, powoli zaczyna obmyślać historię udręczonego, młodego naukowca Victora Frankensteina i jego największego wynalazku, który ostatecznie doprowadził go do zguby.

JOK

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *