Czytadła na wakacje – literatura lekka, przyjemna i z humorem

Wakacje to czas odpoczynku, słońca, wysokich temperatur i odrobiny rozleniwienia. Nic więc dziwnego, że siedząc na plaży lub robiąc przystanek podczas górskiej wycieczki raczej nie ma się chęci na literaturę wyjątkowo wysokich lotów. Lato sprzyja bardziej zanurzeniu się w światy książkowe, które nie wymagają długich analiz i rozmyślań. Dlatego warto w tym czasie poznać czytadła.

Czytadła – co to takiego?

Czytadło to po prostu potoczna nazwa książki, którą czyta się łatwo, lekko i przyjemnie. Mówi się, że nie ma ona zbyt dużej wartości literackiej. W praktyce są to zazwyczaj pozycje z zakresu literatury popularnej, znane szerokiemu gronu czytelników. Opowiadają proste historie, które nie odwołują się do wielkich, dramatycznych przeżyć, ciężkich żywotów czy filozoficznych rozmyślań. Ich rolą nie jest skłanianie czytelników do głębokich przemyśleń, wewnętrznych zmian czy też rozbudzanie wyższych uczuć. Mają na celu za to czystą rozrywkę. Doprowadzają czasem do łez wzruszenia i jednocześnie wywołują śmiech i radość.

Czytadła to przyjemność czytania. Nie ma lepszego czasu niż lato na zanurzenie się w innym świecie podczas wygodnego relaksowania się na plaży, basenowym leżaku czy w zaciszu własnego domu.

Idealne gatunki do spakowania w walizkę

Panie zazwyczaj decydują się na romanse lub erotyki. Rynek książkowy w przypadku obu tych gatunków jest w ostatnich latach niebywale szeroki. W każdym tygodniu pojawiają się kolejne nowości wydawnicze, których autorzy prześcigają się w tworzeniu historii uroczych lub z pazurem, poważnych lub pełnych lekkiego humoru. Fanki tych gatunków z pewnością znajdą coś dla siebie przeszukując księgarnie stacjonarne lub internetowe. Te drugie zwłaszcza posiadają wyjątkowo szeroki asortyment, liczne promocje i możliwość filtrowania pozycji według własnych upodobań.

Panowie za to częściej stawiają na sensację i kryminały, w których podążają tropem tajemnic i zagadkowych bohaterów. Takich tytułów również jest na rynku mnóstwo i tworzą je zarówno popularni autorzy, jak i debiutanci.

Nie można zapomnieć o dzieciach, które, zwłaszcza w wakacje, chcą oderwać się od szkolnych lektur. Pomocne w tym okazać się mogą książki fantastyczne lub młodzieżowe. Światy stworzone przez pisarzy jak J. K. Rowling czy J. R. R. Tolkiena zapewnią młodym czytelnikom długie godziny rozrywki.

Pakując się na rodzinny wyjazd warto zabrać ze sobą odpowiednie czytadło dla każdego. W ten sposób odpoczynek zyska nowy wymiar.

Czas na wyzwanie

Dla poszukiwaczy przygód internet ma do zaoferowania liczne wyzwania książkowe takie jak bingo składające się z różnych gatunków, postaci czy wydarzeń lub specjalnie przygotowane zdrapki, które pokazują z jakimi czytadłami warto się zapoznać. W ten sposób można łatwo poznać nowe, zaskakujące pozycje, które nie pozwolą na nudę. Zazwyczaj wyzwania takie opierają się na zróżnicowanych gatunkach, co pozwala czytelnikowi odkryć nieznane style lub upewnić się, które są dla niego mniej interesujące.

Czytadła to doskonała forma letniej rozrywki. Dają niesamowitą przyjemność z poznawania opisanych historii, a mnogość pozycji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego pakując walizkę na wakacyjną wycieczkę lub relaksując się w domu warto je mieć przy sobie.

UOL

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *