beata kozidrak
„Beata. Gorąca krew” wspaniale opisuje młodość Beaty i pierwsze trudne kroki w lubelskiej muzyce | fot.: Michał Pańszczyk, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

„Beata. Gorąca krew”. Autobiografia Beaty Kozidrak – królowej polskiej sceny rockowej

Beata Kozidrak to jeden z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Jak się okazuje, piosenki zespołu Bajm przetrwały do dzisiaj, a takie hity jak „Ta sama chwila” czy „Myśli i słowa” znają nawet najmłodsi słuchacze. Oprócz występów w zespole znana jest ze swojej fantastycznej kariery solowej. Jej najnowsza autobiografia, czyli „Beata. Gorąca krew” stara się wytłumaczyć kulisy dotarcia na szczyt sceny rockowej w Polsce. 

Stopniowe wspinanie się na szczyt 

Początki zespołu Bajm nie były wcale takie proste jak się wydaje. „Beata. Gorąca krew” wspaniale opisuje młodość Beaty i pierwsze trudne kroki w lubelskiej muzyce. Zanim zespół wypłynął na szerokie wody musiał stoczyć wiele ciężkich walk z cenzurą i wytwórniami płytowymi. Dzisiejszy Bajm nie kojarzy się już z punkowym i rewolucyjnym charakterem swoich pierwszych płyt.

Lata 80-te były przejawem buntu i walki z władzami państwowymi. Autobiografia Kozidrak świetnie opisuje transformację systemową i znaczenie muzyki w tamtym okresie. Wspaniale pokazana jest tutaj przemiana zespołu i stopniowe przejście na pop rockowe szlagiery. 

Przemiana w krajową idolkę

Kariera Beaty Kozidrak zostaje odbierana naprawdę różnie. Wpływ na to może mieć kilka etapów jej kariery. „Beata. Gorąca krew” stara się dokładnie opisać każdy z nich. Od buntowniczych początków, poprzez sukcesy na krajowych festiwalach, po karierę solową opartą na popie. Piosenkarka stara się w uczciwy sposób podchodzić do każdej fazy swojej kariery. Niektórych wyborów żałuje, a niektóre wspomina z radością do dzisiaj. Wielu rzeczy czytelnik musi jednak domyślić się sam. 

Beata tłumaczy, dlaczego zespół i jej kariera solowa była serią wzlotów i upadków. Wiele późniejszych albumów zostało nieprzychylnie przyjętych przez wiernych fanów, a już zwłaszcza przez krytykę muzyczną. Książka pozwala w dużo prostszy sposób zrozumieć tę sinusoidę i mieć lepsze zdanie o zespole. 

Życie prywatne

„Beata. Gorąca krew” nie jest jednak wyłącznie o muzyce. Pozwala spojrzeć ona na świat z perspektywy Beaty. Pokazuje krok po kroku całą filozofię jej życia oraz przemyślenia dotyczące codziennych spraw. Czytelnik więcej dowie się o jej zainteresowaniach czy ulubionym sposobie spędzania wolnego czasu. Można wiele razy zaskoczyć się przyziemnością życia takiej wielkiej diwy jak Beata. 

Piosenkarka opowiada w książce o swoich największych wydarzeniach życiowych. To bardzo intymna relacja, która nie boi się podejmować tematu rozwodu czy macierzyństwa. Odskocznią od powagi są liczne relacje z podróży po Wietnamie, Stanach Zjednoczonych czy Związku Radzieckim. 

Czego dowiemy się z autobiografii? 

Książka Beaty nie ukazuje artystki wyłącznie przez pryzmat wielkich osiągnięć. Stara się ukazać zarówno mocne, jak i słabe strony jej kariery. Kozidrak nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale przedstawia kolejne etapy życia z perspektywy przełomowych wydarzeń. Nie zabraknie tajemniczych historii z życia codziennego, kiedy ściąga maskę królowej sceny rockowej, a zamienia się w prostego człowieka. Dla fanów artystki to pozycja absolutnie obowiązkowa. 

MMI

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *