Dlaczego warto chodzić do teatru?

Wielu osobom teatry kojarzą się wyłącznie z przedstawieniami, na które chodziło się w wieku dziecięcym. Nierzadko wyjazdy do teatru były organizowane przez szkołę. Szkoda byłoby jednak pozbawiać się w życiu dorosłym możliwości obcowania z kulturą. A to właśnie daje nam teatr. Powodów, dla którego warto regularnie uczęszczać na spektakle jest jednak zdecydowanie więcej.

Nie tylko rozrywka, ale i poszerzanie horyzontów

Pierwszym powodem, dla którego ludzie chodzą do teatru jest rzecz jasna chęć rozrywki. Nie ma się temu co dziwić, bo większość z nas poszukuje sposobów na nudę pojawiającą się w życiu. Warto jednak zaznaczyć, że oglądanie spektaklów teatralnych to rozrywka na naprawdę wysokim poziomie. Możemy obserwować znanych aktorów na żywo, co już samo w sobie jest dla wielu osób ekscytujące. Będziemy mieli okazję zaobserwowania tego, w jaki sposób zinterpretowano jakąś sztukę. Nierzadko bowiem, przedstawienia teatralne powstają na bazie znanych wszystkim dramatów, takich jak chociażby Hamlet Williama Szekspira. Dzięki przedstawieniom, zyskujemy możliwość szerszego spojrzenia na otaczający nas świat. Pod wpływem sztuki teatralnej, wiele osób zaczyna zadawać sobie pytania egzystencjalne. Jest to bardzo przydatne, bo nierzadko pomaga nam w dotarciu do ukrytych pragnień czy nieprzepracowanych traum. Ponadto, dzięki spektaklom teatralnym, możliwe jest pobudzenie własnej kreatywności. Przedstawienia pomagają również zwiększyć naszą wrażliwość na piękno otaczającego nas świata oraz na krzywdę innych ludzi. Osoby systematycznie obcujące ze sztuką są zazwyczaj bardzo empatyczne. 

Jakie przedstawienia teatralne wybierać?

Niestety, nie da się uczestniczyć we wszystkich spektaklach teatralnych, zwłaszcza w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Czym więc kierować się przy wyborze spektaklów teatralnych? Przede wszystkim warto wybierać się na taką sztukę, która ma szansę nas zainteresować. Zazwyczaj zdajemy sobie zaś sprawę z tego, czy interesuje nas komedia, dramat czy może romans? Jeżeli nienawidzimy komedii romantycznych czy melodramatów, dobrze będzie unikać przedstawień traktujących bezpośrednio o miłości. Jeżeli jednak cenimy sobie wątki uczuciowe w sztuce, być może dobrą decyzją będzie taka o udaniu się na spektakl teatralny na podstawie Romea i Julii. Możliwości jest naprawdę sporo. Warto śledzić strony internetowe teatrów, które znajdują się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeśli poznamy daty premier z wyprzedzeniem, łatwiej będzie nam zorganizować swój dzień tak, aby udało nam się wziąć w nich udział. Pamiętajmy również o tym, że dany spektakl jest zazwyczaj grany przez określoną ilość czasu. Jeśli więc z jakichś względów nie będziemy mogli wziąć udziału w premierze, nic się nie dzieje. Dla wielu osób ważne jest także to, aby bilety na spektakl były dostępne w rozsądnej cenie. Zazwyczaj, im bardziej znani aktorzy grają w danej sztuce, tym wyższa cena spektaklu. Nie oznacza to jednak, że sztuka, w której grają mało rozpoznawalni aktorzy będzie słaba. Absolutnie nie należy mieć takiego przekonania. 

AUN

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *