kuchnia hinduska
Kuchnia indyjska to prawdziwe mistrzostwo, kulinarna sztuka, świat pełen różnorodności smaku i aromatu, a co najważniejsze to potrawy dające zdrowie i energię | fot.: Fotolia

Różne i smaczne oblicza kuchni indyjskiej

Indie kojarzą się nam z kolorami, energią, miłością i różnorodnością. To kraj o największej liczbie ludności po Chinach. Jest to państwo pełne bogactwa, a zarazem biedy, są różnorodne krajobrazy, a także ludzie różnorodni kulturowo. Tym to sposobem niejednolitość będzie również gościła na stołach. Kuchnia indyjska jest bardzo zdrowa. Choć charakteryzuje się różnością to łączy ją jedno – produkty i przyprawy indyjskie. Jest to niepowtarzalny smak, aromat, który wyróżnia tę kuchnie spośród innych na całym świecie.

Historia

Historia kulinarna Indii sięga tysięcy lat. Na początku uprawiano tam bakłażany i hodowano bydło. Potem zaczęto zaczęto propagować przyprawy, między innymi kardamon, pieprz, kurkumę. Około 300 r. p.n.e.mieszkańcy Indii powoli zaczęli zaprzestawać spożywania wołowiny. Zamieniono ją na mięso kozie i baraninę. Około XII wieku ze względu na najazdy muzułmanów na Indie, kuchnia zaczęła przesiąkać elementami kulinariów muzułmańskich. Mimo to niepowtarzalna, tradycyjna kuchnia indyjska zachowała się w dużej mierze dzięki przekazywaniu sobie przepisów i receptur z pokolenie na pokolenia.

Zalety

Ze względu na sposób odżywiania Hindusi mniej chorują i są bardziej odporni na choroby cywilizacyjne. Sukces tkwi miedzy innymi w specyfice kuchni. Jest to kuchnia bardzo różnorodna, a opiera się przed wszystkim na ryżu, warzywach i charakterystycznych przyprawach. W większości potrawy bazują na diecie wegetariańskiej. Jest tu mnóstwo kolorowych warzyw i kolorowych przypraw odpowiednio do siebie dobranych. Kuchnia indyjska w zależności od regionu jest bardziej lub mniej ciężkostrawna.

Kuchnia północy i południa

Na rejon północny miał wpływ islam. Sztuka kulinarna słynie przede wszystkim z mięsa typu drób, jagnięcina czy baranina. Raczej unika się tu wieprzowiny. Tamtejsza kuchnia jest dość ciężkostrawna i bardzo syta. Do potraw często stosuje się soczewicę, zawiesiste sosy, marynaty, Preferuje się tu również placki pszenne, chlebki – tak zwane podpłomyki. Potrawy często popijane są herbatą z mlekiem. Rejony południowe charakteryzują się w większości brakiem w jadłospisie mięsa z powodu biedy lub religii. Tak też kuchnia będzie się różniła od północnej. Preferuje się tu rośliny strączkowe, sosy nie są zawiesiste, a zaprawiane zwykłym jogurtem. Oprócz diety wegetariańskiej stosuje się tu potrawy z krewetek oraz ryb. Podstawą jedzenia na południu jest zamiast pieczywa ryż. Kuchnia północna jest lekkostrawna, zdrowa i ostra.

hinduskie przyprawy
Różnorodne przyprawy to podstawa potraw indyjskich | fot.: Fotolia

Królestwo przypraw i potraw

Różnorodne przyprawy to podstawa potraw indyjskich. Wiadomym jest, że poprawiają smak potraw, a przede wszystkim posiadają moc właściwości.zdrowotnych. Na północy używa się przypraw, które ocieplają organizm, na południu są te mieszanki, które mają za zadanie chłodzić. Najważniejsze zioło indyjskiej kuchni i najczęściej używane to kurkuma. Ta przyprawa właśnie najbardziej odpowiada za zdrowie Hindusów i małą zachorowalność na nowotwory. Innymi popularnymi przyprawami są np. kardamon, imbir, cynamon, pieprz, czarnuszka, kmin, kolendra. Charakterystyczne potrawy dla indyjskiej kuchni to między innymi: chlebki ćapati (chlebki pszenne), curry (duszone mięso z warzywami i przyprawami), dosa (naleśniki robione na bazie mąki ryżowej), dal (zupa z soczewicy) lub smażona kapusta z ziemniakami.

Kuchnia indyjska to prawdziwe mistrzostwo, kulinarna sztuka, świat pełen różnorodności smaku i aromatu, a co najważniejsze to potrawy dające zdrowie i energię.

MNO

About admin

Check Also

domowe lody

Domowe lody: pyszne i proste przepisy na ochłodę

Lody domowej roboty to doskonały sposób na orzeźwienie w upalne dni. Przygotowanie ich w domu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *