ból brzucha biegunka
Częste biegunki mogą być objawem bardzo wielu chorób, dlatego nie można ich lekceważyć. Bardzo często, tego typu dolegliwości wiążą się z chorobami jelit lub niewydolnością, któregoś z narządów wewnętrznych | fot.: StockAdobe.com

Męczące biegunki – co mogą oznaczać i jak sobie z nimi poradzić?

Przewlekłe biegunki to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która sama w sobie nie jest chorobom, ale objawem klinicznym, który może świadczyć o innych chorobach. Warto wiedzieć, co mogą oznaczać częste i męczące biegunki i jak sobie z nimi skutecznie radzić. 

O czym mogą świadczyć częste biegunki?

Częste biegunki mogą być objawem bardzo wielu chorób, dlatego nie można ich lekceważyć. Bardzo często, tego typu dolegliwości wiążą się z chorobami jelit lub niewydolnością, któregoś z narządów wewnętrznych.

Biegunki, które dokuczają przez długi czas i są bardzo męczące, mogą być następstwem nowotworu jelita grubego lub alarmującego stanu, który ma miejsce przed pojawieniem się raka. Jeśli występuje płynny stolec z domieszką krwi, warto niezwłocznie wybrać się do lekarza. Potwierdzenie diagnozy, zazwyczaj kończy się przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego.

Inną chorobą, której objawem mogą być częste biegunki, jest nieswoiste zapalenie jelit. To przewlekła choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym jelita cienkiego i grubego. W przypadku potwierdzenia tej diagnozy, stosuje się różne leki i kurację zalecaną przez lekarza. W najcięższych wypadkach, konieczne może się okazać przeprowadzenie resekcji jelita grubego.

Biegunki mogą także towarzyszyć osobom, które chorują na niewydolność trzustki. Ma to związek ze znacznym upośledzeniem procesu trawienia i samego wchłonięcia tłuszczy. W takich przypadkach stosuje się specjalne preparaty, które zawierają w swoim składzie enzymy trzustki.

Jak sobie radzić z uciążliwymi biegunkami?

Biegunki potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Niezależnie od jej przyczyny, nie można lekceważyć problemu i warto wdrożyć odpowiednie leczenie, aby nie dopuścić do odwodnienia. Przede wszystkim, dobrze jest zastosować odpowiednią, lekką dietę. Trzeba także pić dużo wody, aby się nie odwodnić i uzupełniać poziom elektrolitów. W niektórych przypadkach, dobrze jest wspomóc się działaniem leków dostępnych w aptece bez recepty. Jeśli przyjmuje się je według ściśle określonych wskazań, zawartych w ulotce, można bardzo skutecznie zablokować biegunkę.

W bardziej ekstremalnych sytuacjach, kiedy biegunka występuje bardzo często i intensywnie, konieczne może się okazać zastosowanie elektrolitów w kroplówce. Czasem, nie obejdzie się bez hospitalizacji.

Kiedy jednak, biegunka nie jest tak bardzo nasilona, można sobie spróbować z nią poradzić domowymi sposobami. Przydadzą się ziołowe herbatki, melisa, mięta i inne składniki, które do leczenia wykorzystywały babcie.

Biegunki potrafią być niezwykle niebezpieczne i przede wszystkim dokuczliwe. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów, warto powziąć odpowiednie kroki, aby zwalczyć problem w jak najwcześniejszym stadium. Trzeba pamiętać, że każda biegunka może mieć inne źródło i to w jaki sposób zostanie ona leczona, zależy właśnie od jej przyczyn. Dlatego, w wielu przypadkach wizyta u lekarza lub nawet u gastrologa może się okazać absolutnie konieczna.

AKU

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *