telemedycyna
Zastosowania i korzyści płynące z telemedycyny są naprawdę liczne, dzięki czemu ta metoda przekazu i konsultacji medycznej cieszy się rosnącą popularnością | fot.: stock.adobe.com

Zalety telemedycyny

Telemedycyna to innowacyjne zastosowanie komunikacji elektronicznej do przekazywania informacji medycznych. Rozwiązanie to pojawiło się już w 1800 roku wraz z odkryciem telefonu i zostało rozszerzone o radiotelefon, który uwzględniał transferowanie danych medycznych. Telemedycyna stała się efektywną transmisją przestrzenną dzięki powstaniu kilku różnych technologii przekazu, takich jak wideokonferencje, Internet, sieci konsultacji i diagnostyki w czasie rzeczywistym, a czasem nawet zdalne porady medyczne. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Zastosowania i korzyści płynące z telemedycyny są naprawdę liczne, dzięki czemu ta metoda przekazu i konsultacji medycznej cieszy się rosnącą popularnością.

Podstawowe zalety telemedycyny

  1. Telemedycyna jako szybszy i bardziej responsywny środek komunikacji lekarza z pacjentem 
    Jedną z podstawowych zalet telemedycyny jest fakt, że ta forma komunikacji oszczędza cenny czas lekarzy, pracowników służby zdrowia i pacjentów. Umożliwia szybszą i skuteczniejszą wymianę informacji między specjalistami i pacjentami. Pomaga również odciążyć gabinety lekarskie w przypadku drobnych dolegliwości, przekazywania wyników badań lub nawet prostego odnawiania recept.
  2. Eliminuje ograniczenia związane z koniecznością przemieszczania się
    Telemedycyna oszczędza cenny czas, przede wszystkim dlatego, że eliminuje wszelkie ograniczenia związane z podróżami. Jest to zatem zgodne z pojawieniem się telepracy i dążeniem do ograniczenia niepotrzebnych podróży, szczególnie ze względów ekologicznych. Jest to również alternatywne rozwiązanie dla osób o ograniczonej mobilności lub nieposiadających środków transportu.
  3. Rozwiązanie problemu niedoboru placówek medycznych
    Telemedycyna jest prawdopodobnie najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem problemu związanego z brakiem placówek medycznych. W niektórych odizolowanych regionach brakuje lekarzy ogólnych i czasami trzeba pokonywać dziesiątki kilometrów, aby się z nimi skonsultować. Dzięki telemedycynie łatwiejsze jest ustalenie terminu wizyty u specjalistów, gdzie opóźnienia mogą wynosić niekiedy kilka tygodni lub miesięcy.
  4. Lepsze monitorowanie pacjentów 
    Możliwości informatyczne telemedycyny pozwalają na lepszą koordynację działań pracowników służby zdrowia w zakresie monitorowania pacjentów, w szczególności dzięki wspólnemu systemowi komputerowemu. To cyfrowe narzędzie przechowuje i zabezpiecza wszystkie informacje zdrowotne pacjenta (leczenie, wyniki badań, alergie itp.), które mogą być udostępniane wybranym pracownikom służby zdrowia. Tele-ekspertyzy, tele-monitorowanie i tele-pomoc umożliwiają również pracownikom służby zdrowia na skuteczniejszą wymianę informacji i koordynację leczenia pacjentów, zwłaszcza tych cierpiących na długotrwałe schorzenia. Wykorzystując zalety telemedycyny, możemy skontaktować się z lekarzem podczas pobytu za granicą, a zdalna konsultacja lekarska jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którzy nie mają możliwości rozmawiać o swoich problemach osobiście.

Chociaż telemedycyna nie może być stosowana w sytuacjach wymagających pilnej i konkretnej opieki, jest praktycznym rozwiązaniem w przypadku wizyt kontrolnych, prostych problemów i innych sytuacji, które umożliwiają świadczeniodawcom prawidłową ocenę i leczenie pacjentów na podstawie słownego opisu objawów, obrazów, nagrań wideo i innych danych, takich jak temperatura, wyniki badań domowych lub wszelkie inne formy samokontroli.

JMA

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *