telemedycyna
Zastosowania i korzyści płynące z telemedycyny są naprawdę liczne, dzięki czemu ta metoda przekazu i konsultacji medycznej cieszy się rosnącą popularnością | fot.: stock.adobe.com

Zalety telemedycyny

Telemedycyna to innowacyjne zastosowanie komunikacji elektronicznej do przekazywania informacji medycznych. Rozwiązanie to pojawiło się już w 1800 roku wraz z odkryciem telefonu i zostało rozszerzone o radiotelefon, który uwzględniał transferowanie danych medycznych. Telemedycyna stała się efektywną transmisją przestrzenną dzięki powstaniu kilku różnych technologii przekazu, takich jak wideokonferencje, Internet, sieci konsultacji i diagnostyki w czasie rzeczywistym, a czasem nawet zdalne porady medyczne. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Zastosowania i korzyści płynące z telemedycyny są naprawdę liczne, dzięki czemu ta metoda przekazu i konsultacji medycznej cieszy się rosnącą popularnością.

Podstawowe zalety telemedycyny

 1. Telemedycyna jako szybszy i bardziej responsywny środek komunikacji lekarza z pacjentem 
  Jedną z podstawowych zalet telemedycyny jest fakt, że ta forma komunikacji oszczędza cenny czas lekarzy, pracowników służby zdrowia i pacjentów. Umożliwia szybszą i skuteczniejszą wymianę informacji między specjalistami i pacjentami. Pomaga również odciążyć gabinety lekarskie w przypadku drobnych dolegliwości, przekazywania wyników badań lub nawet prostego odnawiania recept.
 2. Eliminuje ograniczenia związane z koniecznością przemieszczania się
  Telemedycyna oszczędza cenny czas, przede wszystkim dlatego, że eliminuje wszelkie ograniczenia związane z podróżami. Jest to zatem zgodne z pojawieniem się telepracy i dążeniem do ograniczenia niepotrzebnych podróży, szczególnie ze względów ekologicznych. Jest to również alternatywne rozwiązanie dla osób o ograniczonej mobilności lub nieposiadających środków transportu.
 3. Rozwiązanie problemu niedoboru placówek medycznych
  Telemedycyna jest prawdopodobnie najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem problemu związanego z brakiem placówek medycznych. W niektórych odizolowanych regionach brakuje lekarzy ogólnych i czasami trzeba pokonywać dziesiątki kilometrów, aby się z nimi skonsultować. Dzięki telemedycynie łatwiejsze jest ustalenie terminu wizyty u specjalistów, gdzie opóźnienia mogą wynosić niekiedy kilka tygodni lub miesięcy.
 4. Lepsze monitorowanie pacjentów 
  Możliwości informatyczne telemedycyny pozwalają na lepszą koordynację działań pracowników służby zdrowia w zakresie monitorowania pacjentów, w szczególności dzięki wspólnemu systemowi komputerowemu. To cyfrowe narzędzie przechowuje i zabezpiecza wszystkie informacje zdrowotne pacjenta (leczenie, wyniki badań, alergie itp.), które mogą być udostępniane wybranym pracownikom służby zdrowia. Tele-ekspertyzy, tele-monitorowanie i tele-pomoc umożliwiają również pracownikom służby zdrowia na skuteczniejszą wymianę informacji i koordynację leczenia pacjentów, zwłaszcza tych cierpiących na długotrwałe schorzenia. Wykorzystując zalety telemedycyny, możemy skontaktować się z lekarzem podczas pobytu za granicą, a zdalna konsultacja lekarska jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którzy nie mają możliwości rozmawiać o swoich problemach osobiście.

Chociaż telemedycyna nie może być stosowana w sytuacjach wymagających pilnej i konkretnej opieki, jest praktycznym rozwiązaniem w przypadku wizyt kontrolnych, prostych problemów i innych sytuacji, które umożliwiają świadczeniodawcom prawidłową ocenę i leczenie pacjentów na podstawie słownego opisu objawów, obrazów, nagrań wideo i innych danych, takich jak temperatura, wyniki badań domowych lub wszelkie inne formy samokontroli.

JMA

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *