Wady wzroku i choroby oczu to choroby cywilizacyjne, która dotyczą coraz większej grupy osób. Coraz więcej osób, niezależnie od wieku ma problemy z ostrością widzenia, cierpi na choroby, które powodują problemy z prawidłowym widzeniem, są przyczyną dyskomfortu i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dużym problemem jest krótkowzroczność, na którą cierpi ponad 40% społeczeństwa. Wady wzorku można korygować przez okulary lub soczewki, można również wykonać zabiegi operacyjne na oczy.
Zabiegi operacyjna na oczy – kiedy warto je wykonać
Zabiegi operacyjne na oczy są najczęściej małoinwazyjne, często odbywają się w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności użycia skalpela. Do większości zabiegów używany jest laser, który w sposób bezkrwawy, precyzyjny i dokładny likwiduje wadę wzroku. Najczęściej pacjent nie wymaga hospitalizacji, kilka godzin po zabiegu może wrócić do domu. Precyzja lasera minimalizuje również ryzyko wystąpienia powikłań. Zabiegi operacyjne na oczy można podzielić na kosmetyczne, które poprawiają komfort życia pacjenta i lecznicze, które ratują przed całkowitą utratą widzenia. Mimo że zabiegi operacyjne na oczy są bezpieczne, nie wszystkie osoby muszą się im poddawać. Osoby, którym nie przeszkadza noszenie okularów, u których wada nie jest duża i nie postępuje, mogą pozostać przy metodach korekcji okularowej. Zabiegi niezbędne są dla osób, u których dobry wzrok potrzebny jest do pracy, a okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są wygodne. Dotyczy to np. sportowców czy pilotów. Inną grupą osób, u których zabiegi na oczy warto, a nawet należy przeprowadzić, są osoby, u których operacja jest jedynym sposobem na uratowanie wzroku. Mowa tutaj między innymi o chorych na zaćmę, których można wyleczyć jedynie za pomocą operacji. W trakcie zabiegu lekarz wymienia naturalną, zmętniałą soczewką na nową, sztuczną. Inną chorobą, która prowadzi do utraty wzroku, jest jaskra. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, ale zabieg za pomocą lasera pozwala obniżyć ciśnienie w oku, a tym samym ogranicza postępowania choroby. Zabiegi na oczy są często jedynym ratunkiem dla chorych, u których występują zmiany w siatkówce oka. Zabiegi okulistyczne są często wykonywane u małych dzieci, które cierpią na opadające powieki. Choroba utrudnia prawidłowe widzenia, a zabieg szybko i skutecznie likwiduje problem.
Zabiegi operacyjna na oczy – przeciwwskazania
Mimo że zabiegi operacyjne są na ogół bezpieczne i mają minimalne ryzyko powikłań, to nie u wszystkich można je przeprowadzić. W zależności od rodzaju zabiegu mogą wystąpić trwałe lub czasowe czynniki, które nie pozwalają na wykonanie operacji. Przed każdym zabiegiem okulistycznym wymagany jest dokładny wywiad z pacjentem oraz szczegółowe badania, które zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Część przeciwwskazań jest czasowa, są to m.in.:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- stany zapalne w obrębie oczu,
- niska odporność, itp.
Są też schorzenia, które całkowicie uniemożliwiają wykonanie niektórych zabiegów operacyjnych na oczy. Do głównych, stałych przeciwwskazań można zaliczyć:
- skazę krwiotoczną,
- cukrzycę,
- poważne schorzenia ogólnoustrojowe,
- choroby nowotworowe,
- choroby serca,
- rozrusznik serca itp.
Zabiegi operacyjne na oczy są często koniecznością, pozwalają na odzyskanie wzroku. Pomagają także szybko i skutecznie poprawić komfort widzenia oraz zlikwidować niedogodności wynikające z problemów z narządem wzroku. Ważne jednak, aby przed podjęciem o zabiegu sprawdzić, jakie są przeciwwskazania i omówić je z okulistą.
DTK