Uśmiechnięta lekarka, badanie ultrasonograficzne. Lekarz przep
O profilaktyce zdrowotnej bardzo wiele się mówi, ale nie każda kobieta decyduje się na regularne wykonywanie badań, a szkoda | fot.: stock.adobe.com

USG kobiet – jakie badania warto wykonać raz do roku? Jak się do nich zmotywować?

Zdecydowanej większości przedstawicielek płci pięknej zależy na własnym zdrowiu. Dobrze byłoby jednak myśleć o badaniach nie tylko wówczas, gdy coś nam dolega. Doskonałym pomysłem będzie poddawanie się im w ramach tak zwanej profilaktyki. Wśród badań, które każda kobieta powinna wykonać raz w roku wymienić należy na pewno USG piersi oraz USG narządu rodnego. Dobrze byłoby się do nich zmotywować, bo możemy zaoszczędzić sobie wielu problemów.

Jak zmotywować się do badań profilaktycznych?

Wiele przedstawicielek płci pięknej nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych, co wiąże się często z przykrymi konsekwencjami. Dobrze byłoby więc, gdyby każda z nas jednak zdecydowała się na profilaktykę, bo jest ona skuteczniejsza i wiele mniej uciążliwa od leczenia. Warto uświadomić sobie, że dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć wiele nieprawidłowości we wczesnym stadium. Wówczas możliwe jest skuteczne ich leczenie. Mowa tu przede wszystkim o nowotworach złośliwych. Wiele z nich jest w pełni wyleczalnych, jeśli choroba nie jest rozwinięta. Szanse znacząco zmniejszają się, gdy nowotwór jest zaawansowany i daje przerzuty. Badając się możemy więc zwiększyć swoje szanse na długie życie w zdrowiu oraz zminimalizować ryzyko uciążliwego leczenia. Badania mogą również wykazać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dzięki temu zyskamy po prostu spokój wewnętrzny, którego tak często nam brakuje.

USG piersi i USG narządu rodnego – co warto wiedzieć o tych badaniach?

Wśród badań profilaktycznych, które każda kobieta powinna wykonać raz w roku wymienić trzeba USG piersi i USG narządu rodnego. Pierwsze z badań pozwoli na wykrycie bądź wykluczenie guzków w piersiach. Pamiętajmy, że zdecydowana większość guzków ma na szczęście charakter łagodny. Wykryty we wczesnym stadium rak piersi jest jednak wyleczalny i nie należy się go obawiać. Kolejne badanie, o którym wspomniano wyżej to USG narządu rodnego. Można się mu poddać na rutynowej wizycie u lekarza ginekologa. Dzięki badaniu będziemy wiedzieć, w jakim stanie jest nasza macica, ale nie tylko. Lekarz oceni także stan naszych jajników. USG przezpochwowe pozwoli również na ocenę szyjki macicy. Przy okazji badania USG narządu rodnego, warto wykonać również cytologię. To kolejne ważne, mało inwazyjne badanie, dzięki któremu możemy wiele dowiedzieć się o swoim zdrowiu. Ważne jest to, aby badania wykonywać naprawdę regularnie. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że żadne problemy zdrowotne nie zostaną przeoczone. Istotne jest wykonywanie badań u lekarzy, do których mamy zaufanie. Warto więc poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego specjalisty. 

O profilaktyce zdrowotnej bardzo wiele się mówi, ale nie każda kobieta decyduje się na regularne wykonywanie badań, a szkoda. Wśród badań USG, na które warto zwrócić uwagę wyróżnić trzeba przede wszystkim USG przezpochwowe oraz USG piersi. Dzięki tego rodzaju badaniom można wykluczyć bądź wykryć wiele nieprawidłowości. Wykrycie ich na wczesnym etapie jest w wielu przypadkach niemal równoznaczne z wyleczeniem. 

AUN

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *