dziewczynka czytająca książkę
Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje i oczekują od nas przekazywania im istotnej wiedzy| fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze książki dla 4-latka

Książki stanowią dla naszych pociech element zarówno doskonałej rozrywki, jak i także uczą otaczającego je świata. Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem bądź po prostu osobą, która w najbliższym czasie ma do obdarowania wokół siebie jakiegoś małego człowieka, jest to doskonałe miejsce, aby podejrzeć jakie mamy ciekawe propozycje na rynku. 

Rok w lesie

Jest to jedna z pozycji całej serii książek w twardej oprawie wydawnictwa Nasza Księgarnia. Autorem jest Emilia Dziubak. Książka jest dużego formatu. Zawiera na wstępie opis zwierząt, które następnie będą znajdowały się na ilustracjach. Następnie każda dwustronicowa ilustracja zawiera obraz lasu w danym miesiącu. Nie ma na nich w ogóle tekstu. Uważam, że jest to jedna z najlepszych propozycji obecnie na rynku, gdyż daje dziecku możliwość rozwinięcia wyobraźni i opowiadania własnych historii. Uczy spostrzegawczości. Atutem tejże pozycji jest też to, że może ona towarzyszyć dziecku dosyć długo. Zapewne szybko się nie znudzi. 

Gucio… i emocje

Kolejną wartą uwagi pozycją jest seria książeczek, których głównym bohaterem jest Gucio. Wydawca Debiut, autorem jest Chien Aurelie, Chine Chow, twarda oprawa, co także jest atutem zarówno tej, jak i wyżej opisanej, pozycji. Każda książeczka opisuje inne, odczuwane przez Gucia, uroczego jednorożca, emocje takie jak złość, gniew, smutek, ale też radość. Dodatkowo, ciekawym elementem, wyróżniającym tą serię od innych jest to, że pojawiają się tam ćwiczenia, które będą dla dziecka wsparciem i sposobem na radzenie sobie z tego typu emocjami. Są one na tyle proste i łatwe do zastosowania, że dziecko będzie już w tym wieku potrafiło je przenieść i odwzorować w sytuacjach, które spotkają je każdego dnia w przedszkolu czy w domu. Dla rodziców z kolei jest to fajna pomoc, która posłuży do wytłumaczenia czasami trudnych emocji i sytuacji. Zdarzają się rodzice, którzy opisują wręcz, że zdarza się, że córka czy synek przychodzą do rodzica z daną pozycją Gucia, kiedy właśnie odczuwają jakieś emocje. Jest to dobry pretekst do rozmowy, a my możemy być spokojni że będziemy na bieżąco z tym co odczuwają nasze pociechy. 

Mądre Bajki

Mądre Bajki to kolejna pozycja dla maluchów. To książka wydawnictwa Greg, autorstwa Agnieszki Antoniewicz. Jest to zbiór opowiadań, które opisują codzienne sprawy, ale także i kłopoty. Tworzy tym samym okazję do rozmowy z dziećmi. Podobnie jak wyżej opisana seria może stanowić sporą pomoc dla rodziców, żeby wytłumaczyć dzieciom wiele spraw, które dotyczą nas każdego dnia. Cena książki jest także bardzo przystępna, więc wcale nie trzeba wydawać majątku, żeby zapewnić dziecku wartościową ” rozrywkę”. 

Reasumując, opisane powyżej 3 pozycje, bądź serie, stanowią bardzo wartościowe uzupełnienie dziecięcej biblioteczki. Ktoś może powiedzieć, że szczególnie dwie ostatnie pozycję są zbyt „poważne”, ale uważam że to nie prawda, tym bardziej że opieram się na opiniach zarówno rodziców jak i samych dzieci. Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje i oczekują od nas przekazywania im istotnej wiedzy. Potraktujmy więc my, jako dorośli, książki jako naszych pomocników w uczeniu dzieci otaczającego ich świata, a nie tylko rozrywkę bez „morału”.

BMU

About admin

Check Also

rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości: jak wpływa na rozwój dziecka?

Rodzicielstwo bliskości, oparte na budowaniu głębokiej więzi emocjonalnej i fizycznej między rodzicem a dzieckiem, odgrywa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *